Zanim jednak uchwała została podjęta, odbyła się długa i gorąca dyskusja na jej temat z udziałem gościa - Magdaleny Gawin, która jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalnym konserwatorem zabytków. Już na początku sesji radny Wilczyński zaproponował, aby głosowanie w sprawie uchwały zdjąć z porządku sesji. Uzasadnił to brakiem wystarczających danych na temat planowanej inwestycji. Dziesięciu radnych było przeciw propozycji radnego Wilczyńskiego, ośmiu radnych głosowało za, zaś dwóch radnych wstrzymało się od głosu.
W trakcie długiej i burzliwej dyskusji część radnych zwracała uwagę na brak informacji na temat kosztów utrzymania Muzeum, konkretnych planów, co będzie w muzeum pokazywane i skąd będą pozyskiwane eksponaty. Radni chcieli też wiedzieć, w jaki dokładnie sposób Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje pomóc w prowadzeniu i utrzymaniu muzeum w Ostrowi. Zwrócono również uwagę na fakt, że budynek potrzebuje remontu, a istnieje możliwość, że miasto nie otrzyma dofinansowania na remont. Pojawiły się obawy, że muzeum nie będzie samo się utrzymywało i kosztami jego utrzymania zostanie obarczony budżet, w którym nie ma pieniędzy na wiele pilnych inwestycji takich jak Miejski Dom Kultury czy mała "Jedynka". Wszyscy radni jednak zgodnie przyznawali, że nie są przeciwni samemu pomysłowi utworzenia muzeum rodziny Pileckich w Ostrowi.
Wątpliwości radnych próbowali rozwiać burmistrz miasta oraz Magdalena Gawin. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego obiecała pomoc finansową ze strony Ministerstwa, zapewnienie odpowiedniej kadry i przeszkolenie jej. Wyraziła również chęć współpracy przy prowadzeniu muzeum. Nie podano jednak żadnych konkretnych informacji na ten temat. Ważnym argumentem ze strony Gawin były ogólnopolski charakter muzeum rodziny Pileckich i możliwość promocji miasta, a także sama postać rotmistrza, która jest wyjątkowa na skalę wręcz światową. - Dom Pileckiego może być jednym z takich dużych, mocnych punktów na mapie Waszego miasta. Informacja o domu Pileckich znajdzie się w każdym przewodniku turystycznym w Polsce - podkreślała kilkukrotnie Gawin, która przypomniała, że Ostrów w trakcie II wojny światowej została w zasadzie pozbawiona zabytków.
Ostatecznie dziesięciu radnych było za zakupem budynku, sześciu głosowało przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. W trakcie sesji wszyscy radni zgodnie przyjęli również uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Marii i Witoldowi Pileckim. Podczas sesji poruszono również kilka innych spraw, jednak żadna z nich nie budziła już takich emocji.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.