Najczęściej, powodem scysji jest szybka i ryzykowna jazda. Każde uchybienie innego kierowcy jest zwykle ostro skomentowane a nierzadko wyrażone w ostrzejszej formie. Najbardziej znane formy wyrażania dezaprobaty w stosunku do innych kierowców to: "otrąbienie", obraźliwe gesty, miganie światłami oraz złośliwe manewry przeszkadzające "winowajcy" w dalszej jeździe.
Takie ostentacyjne formy wyrażania naszej dezaprobaty mogą powodować tylko większe zdenerwowanie u kierowcy, wobec którego je zastosowano. Dzień Grzeczności za Kierownicą to dobry moment, aby uświadomić sobie, jak wiele zależy od nas samych. Co możemy zrobić, by przyjemnie i bezpiecznie dotrzeć do celu? Co oznacza kulturalne zachowanie na drodze?
Na przykład oceniając możliwość kontynuacji jazdy przez tych, którzy stoją na drodze podporządkowanej, wiem, że jeżeli ich nie wpuszczę, to być może nikt ich nie wpuści. Dlatego warto zrezygnować ze swojego pierwszeństwa poprzez użycie świateł drogowych lub wskazanie ręką, że ustępuje drogi. Inna sytuacja, gdy pieszy wchodzi na jezdnię poza przejściem dla pieszych niezgodnie z przepisami. Pamiętajmy, że jeżeli nie zwolnimy to powstanie zagrożenie jego życia i zdrowia, więc zrezygnujmy ze swojego pierwszeństwa.
W ruchu drogowym nie ma pojęcia "bezwzględności" np. pierwszeństwa. Często błędnie myślimy, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Jest to nieporozumienie, pieszy nie może wchodzić na jezdnię i kontynuować przejścia na oznakowanym przejściu bezkrytycznie z "klapkami na oczach". Skutkiem takiego postępowanie nierzadko jest śmiertelne potrącenie gdyż np. kierujący był nietrzeźwy, zmieniał płytę lub zasłabł. Dla własnego bezpieczeństwa i lepszego poziomu kultury warto zrezygnować z "bezwzględnego" pierwszeństwa i stosować obowiązek zachowania szczególnej ostrożności poprzez obserwowanie zachowanie kierujących zbliżających się do przejścia dla pieszych. To samo dotyczy kierujących jadących drogą z pierwszeństwem. Kulturalny kierujący to też taki, który nie wyrzuca śmieci/niedopałków papierosów przez okno na jezdnię lub pobocze. Takich kulturalnych zachowań niestety nietrudno zauważyć, wystarczy rozejrzeć się dookoła.
W Dniu Grzeczności za Kierownicą ostrowscy policjanci będą prowadzić działania "Bezpieczny Niechroniony". Skupią się na kontrolowaniu prędkości, jeździe z zapiętymi pasami, a także zajmą się wykroczeniami popełnianymi przez kierujących wobec pieszych.
sierż. Marzena Laczkowska
źródło zdj. KWP Radom
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.