Zaproszenie na otwarcie wystawy przyjęli: Duško Kovačević - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Bośni i Hercegowiny w Rzeczypospolitej Polskiej, Ivan Kitov - Pierwszy Sekretarz Ambasady Republiki Bułgarii w Warszawie, Mikołaj Jarmoluk - Radca Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Rabbi Yehoshua Ellis i Bożena Kordek - Wójt Gminy Małkinia Górna.
Witając gości Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince - wskazał na nierozerwalne związki przeszłości z teraźniejszością. "Zmiany na mapie współczesnej Europy sprawiają, że na terenie Muzeum pojawiają się nowe kamienie z nazwami państw, których obywatele zginęli w obozie w Treblince. W roku 2008 przybył kamień z napisem MACEDONIA, a dziś poznajemy wyjątkowo tragiczną historię zagłady macedońskich Żydów".
Gorica Atanasova-Gjorevska - Chargé d'Affaires Ambasady Republiki Macedonii w Warszawie - dziękując gościom za przybycie podkreśliła, że wystawa jest potwierdzeniem doskonałych stosunków i współpracy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Macedonii. "Wymiana kulturalna pomiędzy naszymi krajami pozwala nam na wzajemne poznanie i pogłębienie wiedzy o historii naszych państw, w tym także o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej, które na zawsze wpisały nazwę "Treblinka" w historię Macedonii. Oglądając wystawę "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943" Polacy będą mogli poznać jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Macedonii. Macedończycy także mogą dowiedzieć się więcej o historii Polski. 17 marca 2016 r. w Centrum Pamięci Holocaustu w Skopje została otwarta wystawa "Dobrzy Samarytanie z Markova", która upamiętnia rodzinę Ulmów zabitą za ukrywanie i wspieranie żydowskich rodzin. Wystawa w Skopje jest efektem współpracy dwóch szkół średnich z Macedonii i Polski, które przygotowały ją w ramach projektu "Holocaust" z programu Erasmus+".
Historię zagłady macedońskich Żydów przybliżyła gościom Martina Antik - Wiceprezes Fundacji Holocaustu Żydów z Macedonii. "Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" w przyłączonej do Królestwa Bułgarii Macedoni Vardarskiej trwało niecały miesiąc. 11 marca 1943 r. macedońscy Żydzi zostali eksmitowani ze swoich domów i przewiezieni do obozu przejściowego w Skopje. 22, 25 i 29 marca 1943 r. wyruszyły konwoje do obozu zagłady w Treblince. Podróż trwała 6 dni. 3 kwietnia 1943 r. do Treblinki przybyła ostatnia grupa macedońskich Żydów. Do obozu zagłady w Treblince przywieziono 7 144 Żydów z Macedonii. Niemal połowę tej grupy stanowiły dzieci. Nikt nie ocalał. W obozie w Treblince zabito 98% ludności żydowskiej Macedonii. To najwyższy odsetek w historii Holocaustu. 11 marca w Macedonii upamiętnia się dzień deportacji. 3 kwietnia w Treblince opowiadamy o przeszłości i modlimy się za tych, którzy odeszli".
Po otwarciu wystawy złożono wieńce pod pomnikiem i kamieniem upamiętniającym zagładę Żydów z Macedonii. Wystawę "Deportacja Żydów z Macedonii do Treblinki 1943" można oglądać w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince do połowy czerwca.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.