Inicjatywa podjęta przez Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej wspólnie z Fabryką Mebli Forte S.A. ma na celu powołanie nowych klas w kierunkach związanych z przemysłem meblarskim i drzewnym. Partnerzy wspólnie zgodzili się na początku powołać do życia, technikum technologii drewna, technikum mechaniczne ze specjalnością automatyka przemysłowa oraz zasadniczą szkołę zawodową z zawodem stolarz.
Dnia 5 stycznia 2016 roku pomiędzy organem prowadzącym Zespołu Szkół nr 1 tj. Powiatem Ostrowskim a Fabryką Mebli Forte S.A. została oficjalnie podpisana umowa o współpracy w zakresie tworzenia nowych kierunków kształcenia od 1 września 2016 roku.
Dzięki podpisanej umowie uczniowie technikum i ZSZ na tych kierunkach uzyskają możliwość kształcenia się w oparciu o nowoczesne pomoce dydaktyczne. Będzie prowadzona pomoc dydaktyczna w zakresie technologii obróbki i przetwarzania drewna, poprzez przeprowadzanie nowoczesnych szkoleń dla uczniów jak i nauczycieli.
Zajęcia praktyczne umożliwią uczniom poznanie najnowszych technologii, a co najważniejsze bezpośredni udział w tworzeniu własnych pomysłów na produkcję wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych od podstaw aż po produkt finalny. Uczeń technikum będzie miał dzięki tej współpracy możliwość nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania kwalifikacji zawodowych zgodnie z nową podstawą programową dotyczącą kształcenia zawodowego.
W planach współpracy jest też w przyszłości ubieganie się o dofinansowanie różnorodnych projektów ze środków zewnętrznych w tym pochodzących z Unii Europejskiej.
Przedsięwzięcie dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej i Firmy Forte S.A. można śmiało uznać za przykład dobrych praktyk współpracy szkół zawodowych z przedsiębiorcami.
Uczniowie zapoznając się z najnowszą technologią, która rozwija się w błyskawicznym tempie, nie pozostaną w tyle nabierając umiejętności praktyczne niezbędne do podjęcia późniejszych obowiązków u pracodawcy. Firma Forte S.A. obiecuje również dla najlepszych absolwentów tych kierunków pracę w swoich zakładach.
Tak dobrze rozumiane kształcenie zawodowe zarówno przez szkoły jak i pracodawców daje mocne podwaliny do efektywnego kształcenia zawodowego. Owoce takiej pracy powinny w znacznym stopniu doprowadzić do "wypuszczania" na rynek pracy młodych fachowców z nabytymi umiejętnościami praktycznymi.
Szkoła żywi nadzieję, że ta oferta pozwoli młodemu człowiekowi, który w tym roku kończy gimnazjum, na lepsze zaplanowanie swojej ścieżki zawodowej i wpłynie na zainteresowanie uczniów gimnazjów wyborem szkoły technicznej i zawodowej w przyszłości.
Komentarze
Dodano: 11 kwietnia 2016 21:06, (cesarz26)
świetna inicjatywa,zawód stolarz bardzo dobre wyksztalcenie,np. w skandynawii jest bardzo duze zapotrzebowanie tym zawodzie,brakuje tu ciesli/stolarzy,z praca nie ma tu problemu,a i w naszym pieknym kraju jest ich na lekarstwo
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.