- Jesteśmy zdania, że szkoła to nie tylko miejsce zdobywania czysto teoretycznej wiedzy, lecz także kształtowania różnych postaw. GP1, do którego uczęszczamy, spełnia tę funkcję i daje nam możliwość szeroko pojętej samorealizacji. To dla nas niezwykle ważne - stwierdzają jednogłośnie czterej uczniowie należący do grupy projektowej: Bartosz Jary, Paweł Jasionek, Kacper Kaczmarczyk i Michał Tułowiecki.
Chłopcy, wraz z kilkorgiem opiekunów, już od ponad miesiąca pracują nad projektem. Mówią, że gdy tylko zobaczyli temat tegorocznej edycji, bardzo się ucieszyli. - Kwestie dotyczące patriotyzmu, a szczególnie Żołnierzy Wyklętych, są nam i naszemu gimnazjum bardzo bliskie. Kiedy zobaczyliśmy, jak brzmi hasło tegorocznej sesji, bardzo się ucieszyliśmy. Wiedzieliśmy, że musimy się zająć domem, w którym mieszkał kiedyś rotmistrz Witold Pilecki z rodziną.
W Ostrowi pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstaje Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, które znajduje się przy ul. Warszawskiej 4, obok Ogródka Jordanowskiego. W budynku, zachowanym do dzisiejszych czasów, należącym niegdyś do żony rotmistrza, mieszkała rodzina Pileckich. - Dlaczego wybraliśmy akurat Pileckiego? Wszyscy wiemy, że jest on bohaterem narodowym, bezwzględnie zasługującym na cześć, szacunek i pamięć. A pamiętać to przecież nasz obowiązek. Pamiętać o tych, którzy zachowali się jak trzeba... - mówią uczniowie GP1.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że gimnazjaliści z Jedynki wystąpili z inicjatywą prowadzenia oficjalnego fanpage'a Muzeum. Władze miasta przyjęły tę propozycję entuzjastycznie. Obecnie, kilkanaście dni od założenia, strona ma już około 1700 polubień. To imponujący wynik. - Każdy z nas zajmuje się czymś innym. Ja piszę teksty i oceniam je pod kątem merytorycznym; Kacper skrupulatnie dba o ich poprawność językową; Paweł odpowiada m.in. za promocję fanpage'a; Michał projektuje grafikę. Każdy zajmuje się tym, w czym jest naprawdę dobry - unikamy więc chaosu i właściwie organizujemy wspólną pracę - mówi Bartosz Jary.
- Zależy nam, by o tej niezwykłej postaci - Witoldzie Pileckim - dowiedziało się jak najwięcej osób. Naszym celem jest zadbać nie tylko o świadomość historyczną ostrowian, lecz także... Polaków i obcokrajowców. Wszyscy powinni wiedzieć, że to tutaj, w Polsce, w Ostrowi Mazowieckiej (!), żył ktoś taki, jak rotmistrz Pilecki. Dużo się dziś mówi właśnie o nim, o Wyklętych czy w ogóle o patriotyzmie - i to niezwykle cieszy. Popieramy taką postawę i wierzymy, że młode pokolenia nie zapomną nigdy o minionych latach, bez których po prostu byśmy nie istnieli... - dodaje Kacper.
Termin nadsyłania sprawozdań, tj. obszernego opisu miejsca pamięci, planu działań, filmu itd., mija 15 kwietnia. Gorąco liczymy, że 1 czerwca tym młodym ostrowianom uda się zasiąść w ławach poselskich!
źródło zdj.http://www.sejm.gov.pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.