W programie:
14.30 Msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i odsłonięcie tablicy pamiątkowej
15.30 Przemarsz "Pary Młodej" wraz z orszakiem z kościoła pod ratusz, wspólne zdjęcie
Przejście orszaku do Ogródka Jordanowskiego
16.30 Plenerowe wesele oficera na terenie Ogródka Jordanowskiego, ul. Różańska 2
18.30 Pokazy ułańskie ul. H. Trębickiego przy MOSiR
Obecność par w strojach z epoki, ułanów, rekonstruktorów, aktorów.
Możliwość zakupu produktów regionalnych.
Ślub Marii z Ostrowskich i Witolda Pileckiego odbył się wprawdzie 85 lat temu, ale pod wieloma względami był to całkowicie inny świat niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, od którego dzielą nas niemal lata świetlne. On, kresowy ziemianin, oficer, żołnierz z piękną bojową kartą w wojnie bolszewickiej, ona panna z patriotycznego "dobrego domu", ale też kobieta wyzwolona, pracująca, niosąca "kaganek oświaty" na małej biednej wsi nieopodal Lidy. Osobom odtwarzającym wydarzenie sprzed kilkudziesięciu lat, z pewnością nie będzie łatwo wczuć się i wcielić w postacie z tamtego okresu. Tym bardziej warto, aby przynajmniej przypominały je wyglądem.
Uroczystość rozpocznie się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP o godz. 14.30, gdzie odprawiona zostanie msza święta za Marię i Witolda Pileckich. Po nabożeństwie odsłonimy tablicę upamiętniającą zawarcie związku małżeńskiego przez Państwa Pileckich.
Sprzed kościoła w barwnym orszaku nawiązującym do epoki przemaszerujemy przez centrum miasta w towarzystwie rekonstruktorów, aktorów, ułanów, by pod ratuszem zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Stamtąd zmierzać będziemy do Ogródka Jordanowskiego. Pod drewnianymi chatami Grodu Książąt Mazowieckich będziemy uczestniczyć w plenerowym weselu oficera, poznając zwyczaje weselne z okresu dwudziestoletnia międzywojennego. Skosztujemy też produktów regionalnych przy dźwiękach Warszawskiej Kapeli z Targówka. Potem przeniesiemy się na ul. H. Trębickiego, gdzie odbędą się pokazy ułańskie przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne.
Majówka w stylu XX-lecia międzywojennego
W piątek, 6 maja o godz. 19.00 w klubie muzycznym Vinyl przy ul. Warchalskiego 3 będzie można pośpiewać utwory patriotyczne z lat dwudziestych i trzydziestych, podczas Wieczoru Kawalerskiego.
Do okresu dwudziestolecia międzywojennego przeniesiemy się też w sobotę, 7 maja. Od godziny 14.00 w hali MOSiR przy ul. Trębickiego 10 trwał będzie pokaz mody nawiązujący do epoki. Konkurs skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tym tematem, ale szczególnie do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Młodzież z ostrowskich szkół 12 kwietnia uczestniczyła w warsztatach kostiumograficznych, których tematem przewodnim była moda dwudziestolecia międzywojennego. Przeprowadziła je Agata Uchman - znana kostiumograf, scenograf i projektantka mody. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 maja.
Gala finałowa pokazu mody zaplanowana zaraz po zmaganiach konkursowych, o godz. 17.00. Finaliści wezmą udział w profesjonalnej sesji fotograficznej. Zdjęcia staną się elementem wydanego przez Miasto kalendarza na 2017 rok. Ponadto wyłonione osoby i ich stylizacje wezmą udział w orszaku ślubnym pary Pileckich następnego dnia.
O godz. 19.00 w sali kinowej, przy ul. 11 Listopada 5, zagra zespół CONTRA MUNDUM w koncercie "Cześć i chwała bohaterom".
Partnerzy:
Instytut Pamięci Narodowej
Stowarzyszenie Auschwitz Memento
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Patronat medialny:
Portale internetowe: Ostrowmaz24.pl, Ostrowski Portal Internetowy, Łomżyńskie24.pl
Gazety: Głos Katolicki, Tygodnik Ostrołęcki - wydanie ostrowskie, Kurier Wyszkowski, ExtraTV
Radia: RDC, Radio Nadzieja
Telewizja: aMazing Ostrów Mazowiecka
Sponsorzy główni:
KEFAL, ROLSTAL Pawłowski
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.