Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które zostało utworzone w 1947 roku dzięki staraniom byłych więźniów w celu zachowania pozostałości po niemieckim obozie koncentracyjnym. Oprowadzani przez znakomicie przygotowanych przewodników, uczniowie spędzili na terenie obozów 3 godziny, poznając historię tego miejsca i tragedii, jaka dotknęła miliony ofiar nazizmu.
Z Oświęcimia wszyscy pojechali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, które mieści się w obiekcie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym w tym klasztorze żyła i zmarła s. M. Faustyna Kowalska (1905-1938). Z Łagiewnik udano się do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, gdzie spędzono noc, nabierając sił przed kolejnym dniem.
Kraków przywitał uczestników wycieczki ulewnym deszczem. W jego strugach przemierzali oni krakowski Kazimierz, by schronić się w Synagodze Remu i wysłuchać historii o żydowskiej dzielnicy. Na dawnym rynku kazimierskim, dziś zwanym Placem Wolnica, uczniowie wraz z nauczycielkami zjedli pyszne, słynne na cały Kraków zapiekanki.
Kolejnym punktem programu był Kościół na Skałce, w którym mieści się Panteon Narodowy. Następnie zwiedzono Katedrę Wawelską, gdzie wszyscy mieli okazję podziwiać między innymi imponujący Dzwon Zygmunta. W drodze na Rynek Główny uczestnicy wycieczki zatrzymali się przy Placu Biskupim, by spojrzeć w słynne okno, z którego podczas pielgrzymek pozdrawiał swoich rodaków Papież Jan Paweł II. Spacer po Krakowie zakończył się w Kościele Mariackim z pięknym ołtarzem Wita Stwosza. Stamtąd wszyscy udali się na pyszny obiad w gospodzie Koko. Po pełnych wrażeń dwóch dniach zwiedzania uczniowie z radością wyruszyli w podróż powrotną.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.