W realizację zadań projektu zaangażowana była młodzież gimnazjalna i uczniowie szkoły podstawowej. Celem projektu było: wykrywanie składników odżywczych w jogurtach, podniesienie świadomości zdrowotnej młodzieży, wykazanie wpływu reklam na kształtowanie świadomości konsumenta, stworzenie koleżankom i kolegom szansy na pomoc w realizacji zadań naszego projektu.
Włączyliśmy się również w realizację szkolnego programu "Trzymaj formę". W tym czasie odbyło się wiele inicjatyw dotyczących wiedzy na temat produktów nabiałowych spożywanych przez nas. We współpracy z panią pedagog Anną Bloch zorganizowaliśmy spotkanie z dietetyk Mirosławą Dobosz. Rozmawialiśmy na nim o zdrowym żywieniu, diecie i aktywnym trybie życia, w czasie trwania spotkania grupa projektowa zadawała pani dietetyk pytania, dzięki którym mogliśmy przeprowadzać dalsze badania nad jogurtem. Przygotowaliśmy gazetkę informacyjną: ,"Co znajduje się w jogurcie?", dzięki której koleżanki i koledzy mogli zdobyć wiedzę potrzebną do quizu.
Udekorowałyśmy szkołę plakatami z hasłami zachęcającymi do spożywania jogurtów. Rozdawałyśmy plakietki z logo naszego projektu, oraz każdy z nas mógł zapoznać się z Panem Jogurtem - maskotką projektu. Przeprowadziłyśmy lekcje profilaktyczne dla dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej. Naszym planem było jasne i przejrzyste przekazanie dzieciom wiadomości o produktach nabiałowych, tak aby mogły dowiedzieć się w formie zabawy i doświadczeń co rozumiemy przez słowo ''jogurt'' i co w nim się kryje. Przeprowadziłyśmy degustację jogurtów. Każdy mógł skosztować trzech typów jogurtu i wybrać swój ulubiony. We współpracy z Joanną Borawską - nauczycielką wychowania fizycznego - zorganizowałyśmy trening z Ewą Chodakowską oraz zumbę.
Przeprowadziłyśmy quiz podsumowujący tydzień projektu. W Quizie uczestniczyła młodzież gimnazjalna. Przeprowadziłyśmy pokaz doświadczeń opartych na różnych metodach wykrywania składników pokarmowych: białka, tłuszczów i cukrów w produktach nabiałowych.
Dzięki naszemu projektowi dowiedzieliśmy się, że:
- "Light" oznacza lżejszy, ale nie lekki - TAK. Każdy z takich produktów zawiera nieco mniej cukru lub tłuszczu, ale nie zawsze jest mniej kaloryczny.
- Produkty "light" nie są przeznaczone dla dzieci - TAK, w rzeczywistości maluchy nie powinny spożywać w ogóle żywności odchudzonej, ponieważ jest ona pozbawiona składników odżywczych, a uzupełniona o sztuczne, alergenne dla organizmu.
- Produkty "light" można spożywać z umiarem - TAK, wszystko, co dawkowane w sposób rozsądny jest dopuszczalne, dlatego również odtłuszczone serki czy jogurty mogą być wykorzystywane od czasu do czasu.
- Żywność "light" to produkty dla osób chorych - TAK, niektóre z produktów, jak odtłuszczony majonez czy pozbawiona cukru czekolada mogę być spożywane przez osoby chore m.in. na cukrzycę.
Zespół projektu
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.