W akcji wzięło udział ogółem 334 uczniów z ośmiu placówek oświatowych z gminy tj.: ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie, Szkoły Podstawowej w Orle, Szkoły Podstawowej w Kańkowie oraz z Przedszkola Samorządowego w Małkini Górnej.
Tegoroczna akcja jest częścią kampanii "Zadbaj o klimat", która zachęca do dyskusji nad takimi tematami jak zmiany klimatyczne i promuje gospodarkę niskoemisyjną oraz zrównoważony transport.
Uczniowie realizując temat dotyczący niskiej emisji CO2 wykazali się ogromnym zaangażowaniem w realizacji podjętych działań: przeprowadzono pogadanki w klasach na temat źródeł, rodzajów zanieczyszczeń, ich skutków dla zdrowia człowieka oraz działań indywidualnych sprzyjających ochronie powietrza, zasad gospodarki niskoemisyjnej w życiu codziennym; odbyły się różnego rodzaju konkursy wiedzy ekologicznej, konkursy na najładniejszy plakat; zorganizowano wystawy prac plastycznych, których temat brzmiał "Czyste powietrze - zdrowy człowiek" czy "Ziemię mamy tylko jedną", jak również ogródek ekologiczny, którego jednym z elementów była wystawa zdrowej żywności; uczniowie wzięli udział w budowie ekologicznego robota, wykonanego z surowców wtórnych, którego po zakończeniu zabawy rozmontowali, a jego poszczególne elementy przekazano do recyklingu; szkoły prowadziły także akcję zbiórki makulatury.
Razem z nauczycielami uczniowie przygotowali w szkołach akademie m.in. pod hasłem "Palący Temat - Niska Emisja", czyli co można spalać w paleniskach domowych, jak również o konieczności pomocy środowisku naturalnemu, a wiedzę na ten temat poszerzyły uczestnicząc w lekcjach organizowanych w związku z Dniem Ziemi. Z tego też powodu uczniowie wraz z opiekunami opuścili szkolne mury i jak co roku w kwietniu wzięli udział w marszu ekologicznym ulicami gminy, niosąc ze sobą wcześniej wykonane piękne, kolorowe kwiaty oraz transparenty z hasłami ekologicznymi, zachęcające do pomocy naturze oraz śpiewając piosenki, iż należy szanować naszą "Matkę Ziemię". Najmłodsi uczestnicy akcji zasadzili drzewko przed budynkiem przedszkola.
Uwieńczeniem prowadzonych zajęć było narysowanie, bądź napisanie "Listu dla Ziemi" na wykonanym z makulatury papierze, który został nadesłany do nas przez Fundację Arka. Aby podkreślić wyjątkowość akcji, uczniowie przygotowali wystawę napisanych przez siebie listów i wyeksponowali je na szkolnych gablotach. Następnie uczniowie przekazali listy swoim rodzicom i dziadkom, a najpiękniejsze z nich zostały przesłane do Fundacji Arka i wezmą udział w konkursie na Najpiękniejszy List Roku.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.