Każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w czasie których to właśnie oni najczęściej tracą zdrowie a nawet życie. Wielu tragedii można byłoby uniknąć gdyby kierujący jednośladami zadbali o stan techniczny i zgodne z przepisami wyposażenie roweru.
Również sama znajomość przepisów ruchu drogowego nie wystarczy. Wyłącznie świadome i rozważne stosowanie się do nich pozwoli uniknąć nieszczęścia.
Pomimo apeli i przestróg wiele osób nadal porusza się po drogach niesprawnymi rowerami, nie posiadającymi obowiązkowego np. oświetlenia. Brak takich elementów ma bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Wsiadając na rower należy mieć świadomość, że po zapadnięciu zmroku lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza jesteśmy właściwie niewidoczni. Kierowca innego pojazdu dostrzegając w światłach reflektorów kilka metrów przed maską rowerzystę nie ma żadnych szans na wykonanie bezpiecznego manewru.
Przy odpowiednim oświetleniu, jednoślad jest widoczny już z kilkudziesięciu metrów, co pozwala na odpowiednie przygotowanie i zachowanie ostrożności przez pozostałych użytkowników dróg. Kupując dziecku rower zadbajmy o jego bezpieczeństwo, sprawdźmy czy jest właściwie wyposażony i uzupełnijmy braki, wyposażmy je również w kask, który jeszcze bardziej podniesie bezpieczeństwo naszej pociechy.
Dla przypomnienia policja podaje, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru:
- światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
- światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - z tyłu,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:
1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
2. W czasie jazdy używaj kasku.
3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
9. Nigdy nie ścinaj zakrętów.
10. W czasie jazdy zawsze uważaj!
Naucz się oceniać odległość...
...w jakiej znajdują się samochody. Nie spiesz się. Na drodze nie ma miejsca na stwierdzenie "zdążę". Musisz mieć całkowitą pewność, że bezpiecznie możesz wyjechać czy przejechać np. na drugą stronę ulicy. Pamiętaj, że nigdy nie wolno wyjeżdżając bez odpowiedniego upewnienia się, że droga jest wolna!
źródło zdj. KPP Ostrów Maz.
Komentarze
Dodano: 24 maja 2016 13:55, (rom3k)
Dobrze, że o tym piszecie, bo jeszcze wczoraj widziałem w mieście potrącenie kobiety na rowerze.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.