Głównymi celami projektu było: zapoznanie się z warunkami funkcjonowania europejskich firm logistycznych i informatycznych, poszerzenie umiejętności praktycznych i nabycie nowych doświadczeń zawodowych, doskonalenie umiejętności współpracy w zespole międzynarodowym, wyrabianie i utrwalanie poczucia odpowiedzialności za jakość wykonywanej pracy, zwiększenie mobilności zawodowej uczestników i ich zdolności w zakresie dostosowania umiejętności i kwalifikacji zawodowych do wymogów regionalnego rynku pracy w warunkach członkostwa w UE, poznanie nowego języka (hiszpańskiego) oraz podniesienie poziomu już znanych (angielskiego), poznanie obcej kultury, obyczajów i dnia codziennego mieszkańców Hiszpanii.
16 kwietnia 2016 o godz. 10:45 uczniowie wylecieli z Modlina do wspaniałego Alicante. Na hiszpańskim lotnisku byli już o 14:25. Lot samolotem był dla większości z nich pierwszym takim doświadczeniem. Po przylocie na lotnisko uczestnicy projektu wsiedli do autobusu. Jazda trwała około 2 godzin, aczkolwiek niesamowite krajobrazy hiszpańskiego wybrzeża uatrakcyjniały im podróż. Około godziny 18 byli już w Walencji i od razu zameldowali się w hostelu, w którym spotkali się z niezwykle sympatyczną obsługą.
Następny dzień uczniowie przeznaczyli na poznanie miasta. Zapoznali się z ich opiekunką z firmy przyjmującej oraz oddali się w wir przyjemności - zwiedzili wiele ciekawych miejsc, następnie korzystając z zachęcającej pogody udali się na plażę.
18 kwietnia był pierwszym dniem praktyk i zarazem pierwszym dniem spotkania ze swoimi opiekunami z ośrodków pracy. Uczestnicy wyjazdu podpisali stosowne umowy i zapoznali się z warunkami pracy. Kolejne dni spędzili w swoich zakładach pracy podzieleni na grupy, udoskonalając swoje umiejętności zawodowe i realizując podstawowe założenia projektu. Dwie grupy czteroosobowe logistyków pracowały w bankach żywności, poznając nowe metody usprawniające załadunek środków transportu oraz systemy eliminowania produktów nienadających się do dalszej dystrybucji. Grupy informatyczne pracowały w serwisach komputerowych, gdzie poznali nowe metody naprawy podzespołów bazowych komputerów oraz sprzętu mobilnego. Po ciężkiej pracy popołudnia spędzali głównie na plaży.
Po tygodniu pracy nadszedł długo wyczekiwany czas odpoczynku. W wolny weekend praktykanci zwiedzali ciekawe i historyczne miejsca Walencji, realizując jednocześnie program kulturowy, który był ważnym elementem projektu. Byli w Oceanarium, które jest największym tego typu obiektem w Europie o łącznej powierzchni 110 000 m? i z 42 milionami litrów wody, odwiedzili stadion Mestalla oraz wiele innych godnych polecenia miejsc, które w znaczny sposób poszerzyły ich wiedzę na temat Hiszpanii i miasta Walencji. Podczas pobytu doskonalone były umiejętności językowe - w bezpośrednich kontaktach podczas praktyk, podczas zakupów, zwiedzania czy spotkań towarzyskich.
Po dwóch dniach przerwy uczniowie wrócili do swoich obowiązków, związanych z odbywaniem praktyk zawodowych. W miarę zdobywania zaufania i sympatii u swoich pracodawców dostawali coraz to trudniejsze zadania do wykonania, a tym samym podnosiliśmy swoje umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną z zakresu przyszłego zawodu i pracy. Dzięki zaangażowaniu w wykonywaną pracę uzyskali bardzo dobrą opinię u swoich pracodawców.
29 kwietnia był ostatnim dniem praktyk. Uczestnicy projektu pożegnali się ze swoimi opiekunami, którzy przez całe dwa tygodnie przekazywali im pewne wiadomości i czuwali nad rozwojem ich umiejętności praktycznych. Dzięki realizacji tego projektu w zagranicznych firmach, praktykanci wzbogacili się o niezwykle cenne doświadczenia życiowe, niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania w przyszłym życiu, pracy i zawodzie.
Wyjazd ten bez wątpienia był dla nich wyjątkowym przeżyciem oraz ogromną szansą na rozwinięcie ich umiejętności. Wszystko, czego nauczyli się przez lata nauki w szkole, zostało wykorzystane podczas odbywania praktyk i zaowocowało pokazaniem się z bardzo dobrej strony na arenie europejskiej. Ponadto otworzyli się na nowe kultury i udoskonalili swoje umiejętności języka hiszpańskiego i angielskiego. Odbyte praktyki zagraniczne będą też atutem podczas poszukiwania pracy (tak w kraju, jak i za granicą). Na koniec praktyki uczniowie otrzymali od Instytucji przyjmującej certyfikat potwierdzający nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w dalszej swojej nauce i przyszłej karierze zawodowej. Z kolei na spotkaniu podsumowującym projekt wszyscy otrzymają certyfikat Europass Mobility, określany mianem europejskiej ścieżki kształcenia.
Ogólna kwota dofinansowania projektu to 31088 Euro. Projekt finansowany jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.