Dziś teren pod ogród nie zachęca do zatrzymania się na odpoczynek. Wszystko zmieni się dzięki grupie mieszkańców, którzy zapragnęli upiększyć, to miejsce o kolorowe rośliny, a także małą architekturę, która sprawi, że ten mały ogródek stanie się przeogromnym plonem pozytywnych emocji. Do stworzenia inicjatywy nie doszłoby bez dialogu z Władzami Miasta. Rewitalizacja terenów zielonych jest kluczowym priorytetem w budowaniu kapitału społecznego.
- Dbałość o zieleń miejską jest jednym z naszych priorytetów. W ostatnich latach miasto zrealizowało duży projekt rewitalizacji stawu miejskiego i terenu wokół niego. Ponadto na bieżąco staramy się upiększyć naszą przestrzeń miejską poprzez budowę obiektów małej architektury oraz obszarów zielonych. Nad Stawem Miejskim organizowane są Dni Ostrowi Mazowieckiej, które w tym roku odbędą się w dniach 17-19 czerwca. Serdecznie zapraszam przy tej okazji do uczestnictwa w święcie miasta - skomentował Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej, Jerzy Bauer.
Inicjatywa stworzenia ogrodu społecznego w Ostrowi Mazowieckiej wyszła od młodej kobiety, Dominiki Potomskiej. Swoim nastawieniem przekonała mieszkańców w różnym wieku, że współpraca międzypokoleniowa przyniesie same korzyści. - Inspiracją do założenia ogrodu w moim mieście stały się projekty realizowane w Warszawie. Ostrów to małe miasto, w którym teoretycznie wszyscy powinni się znać. Niestety nie zawsze tak jest i dlatego postanowiłam wziąć udział w projekcie "Nasz ogród społeczny". Chciałabym, żeby ogród był synonimem dobra wspólnego. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami proszę, aby przekazywali dalej informację o naszych spotkaniach. Tak, żeby przychodzili ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi - mówi Dominika Potomska.
Urząd Miasta Ostrowi Mazowieckiej bez problemu wyraził zgodę na użytkowanie terenu przy ul. Bolesława Prusa. Natomiast Wydział Gospodarki Komunalnej zaangażował się w przekopanie i oczyszczenie ziemi. Wspólnymi siłami "Skwerek obfitości" będzie dopiero początkiem obywatelskiego zaangażowania.
- Zachęcamy naszych mieszkańców do podejmowania inicjatyw lokalnych. Dowodem tego są prowadzone przez nas konsultacje społeczne m.in. w sprawie inwestycji, strategii rozwoju miasta czy programu rewitalizacji. Ponadto realizujemy program budżetu obywatelskiego na 2017 rok, w którym przewidzieliśmy 200 tys. zł na inwestycje z inicjatywy mieszkańców - dodaje Jerzy Bauer.
Pierwszy ogród społeczny w Ostrowi Mazowieckiej powstaje w ramach akcji "Nasz ogród społeczny", której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat. - Cieszymy się, że do kampanii dołączyła Ostrów Mazowiecka, miasto otwarte na inicjatywy obywatelskie. Mieszkańcy tego miasta udowadniają, że ożywianie przestrzeni miejskich i nadawanie im nowych funkcji, oprócz większego zaangażowania się w sprawy swojej "małej ojczyzny", buduje również dialog z Władzami Miasta - dodaje Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.
Kampania pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo na portalu www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.
- Życie w mieście, wśród spalin i ciągłego hałasu, bez dostępu do zieleni byłoby niezwykle uciążliwe. Rośliny w mieście pełnią funkcję ozdobną - taka była pierwotna przyczyna ich uprawy na terenach miejskich - ale to tylko jedna z licznych korzyści, które daje ludziom ich sąsiedztwo. Gdy dodamy do tego tereny wodne, parki, miejskie pasieki, zielone dachy i ściany oraz inteligentne systemy oszczędzania energii i zarządzania wodą deszczową - miejskie życie zacznie przypominać raj. A co najważniejsze: by do tego doprowadzić nie trzeba kończyć żadnych dodatkowych studiów - wystarczy trochę wyobraźni, otwartości i kreatywności. Każdy dziś może zostać inżynierem zielonego miasta - mówi Grzegorz Młynarski, socjolog, Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.
Po pierwszych sukcesach programu "Nasz ogród społeczny", w tym roku zostanie otwartych około dwudziestu ogrodów społecznych w całej Polsce. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland.
- Ideą tworzenia ogrodów społecznych Green Cross Poland, zapoczątkowała zmiany w małych ojczyznach, jakim są osiedla. Mimo, iż ich działania koncentrują się na aspekcie ogrodnictwa oraz ekologii, tak naprawdę efekty wspólnego zakładania ogrodów sięgają głębiej, łącząc ludzi w różnym wieku i o odmiennych poglądach - mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu firmy W. Legutko. - Cieszę się, że nasze przedsiębiorstwo jest partnerem akcji "Nasz ogród społeczny", bo razem nie tylko upiększamy krajobraz polskich miast. Przede wszystkim wnosimy dodatkowy element w relacje między uczestnikami kampanii i pokazujemy, iż ogrodnictwo to ciekawe hobby. Wierzę, że liczba zasianych roślin dorównuje ilości zawartych przyjaźni przy wspólnym zakładaniu ogrodu.
Więcej informacji na:
www.facebook.com/naszogrodspoleczny
www.naszogrodspoleczny.pl
Honorowy patronat nad programem objęli: Minister Środowiska oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju.
Partnerami kampanii są: Sociopolis.pl (www.sociopolis.pl), Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (www.wkb.com.pl), Fortum (www.fortum.pl), Instytut Badań Przestrzeni Publicznej (www.ibpp.pl), Instytut Best Place (www.bestplaceinstytut.org), portal Zmieńmy.to (www.zmienmy.to), W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne (www.legutko.com.pl), architekt Grzegorz Fragstein-Niemsdorff, Kancelaria GFP_Legal (www.gfplegal.pl)
Radę Ekspertów stanowią:
prof. Mirosław Duchowski - dyrektor, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej;
prof. Anna Giza-Poleszczuk - prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UW;
prof. Andrzej Mizgajski - członek zarządu Green Cross Poland;
Grzegorz Młynarski - socjolog, badacz, Sociopolis;
mec. Maciej Szambelańczyk - doradca, Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr;
dr inż. Krzysztof Herman - Katedra Sztuki Krajobrazu, SGGW.
Źródło zdj. Green Cross Poland
Komentarze
Dodano: 15 czerwca 2016 21:22, (arek41)
Idealne miejsce na piękny mura(L) związany np. z miastem...
Dodano: 16 czerwca 2016 08:39, (agnes987)
Może w końcu to skrzyżowanie przestanie straszyć swoim widokiem:)
Dodano: 16 czerwca 2016 11:15, (greenniki)
W dalszym ciągu można dołączyć do grona osób tworzących ogród. Im nas więcej, tym lepiej :-)
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.