- Większość małych i średnich miast znajduje się w sytuacji jeśli nie kryzysowej, to są problemy z przedsiębiorczością, bezrobociem. Są różne problemy, które powodują, że ludzie wyjeżdżają z tych miast w poszukiwaniu pracy, szukają mieszkania gdzie indziej, co jeszcze bardziej pogłębia sytuację kryzysową, bo te miasta się starzeją, tracą na atrakcyjności inwestycyjnej i osiedleńczej, ludzie nie chcą tam mieszkać - wyjaśnił na początku dr Grochowski. - Wcześniej pod rewitalizację podciągano bardzo dużo rzeczy, chociażby ocieplenie budynku czy zmiana kostki. Teraz jednak do rewitalizacji jest zupełnie inne podejście i z tego powodu przygotowanie takiego programu, który by był dobry, spójny i by uzyskał dofinansowanie, jest bardzo trudne. Rewitalizacja to wspólne działanie i jest elementem polityki rozwoju miasta.
Rewitalizacja to skoordynowane działania prowadzone wspólnie przez władzę samorządową, społeczność lokalną i inne podmioty, na rzecz rozwoju miasta. Celem rewitalizacji jest przeciwdziałanie zjawiskom kryzysowym w sferze społecznej i ekonomicznej, zahamowanie degradacji przestrzeni miejskiej oraz pobudzanie rozwoju poprzez wzrost aktywności społecznej i gospodarczej, a także poprawę jakości środowiska zamieszkania.
- Dzisiaj podsumujemy część diagnostyczną przygotowywania programu, zaprezentujemy wyniki naszych badań, dane statystyczne i wyniki ankiet, przeprowadzonych wśród mieszkańców - powiedziała dr Dudek-Mańkowska, która podkreśliła, że mieszkańcy miasta bardzo zaangażowali się w wypełnianie ankiet, zarówno papierowych, jak i internetowych. - Bardzo ważne jest Państwa zaangażowanie i partycypacja społeczna, żeby to nie był projekt, który my przygotowujemy gdzieś zza biurka, żeby to nie była sucha analiza, ale żebyśmy dokładnie wiedzieli, co się tam dzieje. Bez Państwa nie jest to jednak możliwe, bo to jest Państwa miasto. Inaczej ten program nie będzie dobry, bo to Państwo wiecie, czego miastu potrzeba.
Na podstawie analizy ankiet i różnych danych dotyczących chociażby struktury zamieszkania miasta Dudek-Mańkowska i Grochowski zaproponowali obszary rewitalizacji miasta: szeroko pojęta centralna część miasta, osiedle położone przy ulicach Modrzewiowej, Cyprysowej i Jodłowej oraz teren ograniczony mniej więcej ulicami Różańską, Sikorskiego, Legionową oraz obwodnicą miasta. Mieszkańcy z kolei ze swojej strony zaproponowali, aby w programie rewitalizacji uwzględnić tereny po nasycalni, osiedle w okolicach ulicy Wołodyjowskiego oraz ulicę 63 Roku.
Uwagi i propozycje dotyczące proponowanego Programu mieszkańcy mogą składać w wersji papierowej lub elektronicznej do 31 lipca br. w Kancelarii Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka, ul. 3 Maja 66, 07-300 Ostrów Mazowiecka, na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka pod adresemhttp://www.ostrowmaz.pl oraz w Biuletynie Informacji Pub1icznej Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka pod adresem internetowymhttp://www.bip.ostrowmaz.pl.
Konsultacje społeczne odbyły się 7 lipca. Kolejne spotkanie z mieszkańcami odbędzie się w sierpniu. Według planów przygotowywanie Programu ma zostać ukończone we wrześniu br.
Komentarze
Dodano: 16 lipca 2016 06:24, (emil23)
No proszę jakie nowatorskie podejście do spraw miasta. Ciekawe jakimi pomysłami sypną mieszkańcy.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.