Pod pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince pamięć poległych i zamordowanych w obozie zagłady uczcili prof. dr hab. Paweł Śpiewak -- dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma, prof. Barbara Engelking kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Stas Wojciechowicz, ambasador Republiki Czeskiej Jakub Karfík, dyrektor Zarządu Fundacji im. prof. M. Schorra Grażyna Pawlak, przewodnicząca warszawskiej gminy wyznaniowej Anna Chipczyńska i grupa edukatorów z Instytutu Yad Vashem.
Wspominając desperackie wystąpienie garstki słabo uzbrojonych więźniów Ada (Krystyna) Lubelczyk-Willenberg zacytowała fragment książki męża "Ten dzień był dla nas dniem wyjątkowym. Mieliśmy nadzieję, że spełni się w nim to, o czym od dawna marzyliśmy. Nie myśleliśmy, czy pozostaniemy przy życiu. Jedyne, co nas absorbowało, to myśl aby zniszczyć fabrykę śmierci, w której się znajdowaliśmy."
W listopadzie 1943 r. obóz zagłady w Treblince został zlikwidowany. W ciągu 16 miesięcy zamordowano w nim blisko 900 tys. Żydów (około 760 tys. z nich pochodziło z terenów polskich) oraz Romów i Sinti z Polski i Niemiec.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.