Zajęcia poprowadziła pani Marianna Kuźma, która w należącym do sieci ekoturystycznej "Między Bugiem a Narwią" gospodarstwie ekologicznym "Na Wzgórzu" od roku 2007 produkuje różne gatunki serów z mleka koziego i krowiego. Wyroby pani Marianny doceniły władze województwa - w roku 2008 za ser otrzymała Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, a jej sernik został uznany za najlepszy produkt na Mazowszu w kategorii: Chleby, Ciasta i Wypieki.
W zajęciach serowarskich wzięli udział mieszkańcy powiatu ostrowskiego zainteresowani wyrobem i doskonaleniem regionalnych produktów żywnościowych oraz grupa młodzieży z Ukrainy biorąca udział w programie Erasmus+.
W czasie zajęć uczestnicy przygotowali ser podpuszczkowy z dodatkiem mieszanki ziołowej (czarnuszki, kozieradki i czosnku niedźwiedziego) oraz spróbowali bardziej pracochłonnych serów przygotowanych przez panią Mariannę. Były też domowe konfitury, chleb własnego wypieku i oryginalne napoje ziołowe.
Zachęcając uczestników warsztatów do samodzielnych prób serowarskich pani Marianna pokazała, że nie wymagają one większych inwestycji, a skalę produkcji każdy serowar ustala według własnych potrzeb.
Koordynatorka programu Erasmus+ pani Mariana Kułynycz podkreśliła, że uczestnicy mają z pobytu w Ostrowi bardzo pozytywne wrażenia "Dla ponad 70% studentów biorących udział w tym projekcie to pierwszy pobyt za granicą. Zaskoczyło nas, że tak niewielkie miasto jak Ostrów jest zadbane i kolorowe. Uważamy, że świetnym rozwiązaniem jest sposób organizacji edukacji, który widzieliśmy na przykładzie Zespołu Szkół nr 1 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. W obrębie jednej szkoły funkcjonuje tu wiele różnych obiektów - to zupełnie inaczej niż w szkołach ukraińskich. Warsztaty serowarskie to bardzo smaczna część naszego programu. Zobaczyliśmy trochę inny sposób wytwarzania sera i poznaliśmy jego inne smaki. Koleżanki nagrały wykład, więc kto zechce, będzie mógł po powrocie pochwalić się dodatkowymi umiejętnościami."
Równie pozytywnie oceniła warsztaty Dyrektor Bursy pani Elżbieta Sylwanowicz . "Spróbowałam wszystkich rodzajów sera - różnica między wyrobami pani Marianny a serami ze sklepu jest bardzo wyraźna. Pozytywnym zaskoczeniem jest tak żywe zainteresowanie młodzieży z Ukrainy polską domową kuchnią. Bardzo chciałabym, żeby także młodzież z bursy zwracała uwagę na jakość produktów spożywczych i zainteresowała się przygotowywaniem zdrowej żywności. Zdaję sobie sprawę, że wyrabianie smaku i zdrowych nawyków żywieniowych jest trudne, kosztowne i wymaga dużo cierpliwości, ale w dalszej perspektywie efekty takiej zmiany są bardzo pozytywne i warto podejmować takie starania."
Dziękując pani Mariannie Kuźmie i uczestnikom warsztatów pani Wicestarosta Urszula Wołosiewicz podkreśliła, że ułatwianie drobnym producentom regionalnym przetwarzania własnych produktów rolnych i docierania z nimi na lokalne rynki to zadania, które Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowi Maz. oraz Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim traktują bardzo poważnie.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.