Narodowe Czytanie "Quo vadis" w małkińskiej bibliotece (zdjęcia)

Dodano: 9 września 2016 07:07, Autor: Hanna Chromińska

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej Narodowe Czytanie odbyło się po raz trzeci.
W sobotę 3 września 2016 r. odbyła się piąta edycja Narodowego Czytania. Internauci zdecydowali, że w roku 170. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza Polacy będą wspólnie czytać "Quo vadis".
REKLAMA


Narodowe Czytanie to program wymyślony pięć lat temu przez Bronisława Komorowskiego i kontynuowany przez prezydenta Andrzeja Dudę, który wraz z pierwszą damą rozpoczął zakończył tę ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Przez cały dzień powieść Sienkiewicza czytano w 2200 miejscach na całym świecie - m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii. Polacy przebywający w Rzymie czytali "Quo vadis" w miejscach, w których rozgrywa się akcja powieści.

W Polsce Narodowe Czytanie odbyło się w bibliotekach, na placach i ulicach, w Senacie i Galerii Porczyńskich. W czytaniu wzięli też udział więźniowie i żołnierze ponad 30 jednostek wojskowych. Spadochroniarze z krakowskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej czytali Sienkiewicza w czasie musztry i ćwiczeń, w samolocie i podczas czasie skoku na spadochronie.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej Narodowe Czytanie odbyło się po raz trzeci. Jak zawsze przygotowano scenografię nawiązującą do epoki i charakteru czytanego dzieła. Dodatkowy koloryt zapewnili przybyli na imprezę "Rzymianie" - cesarz Neron, Ligia, Winicjusz i pragnący zachować anonimowość młody wyznawca nowej religii.

Po powitaniu uczestników Narodowego Czytania Lidia Kowińska - Dyrektor GBP - przypomniała najważniejsze fakty z życia Henryka Sienkiewicza oraz historię powieści, której sukces zadecydował o przyznaniu pisarzowi w roku 1905 Nagrody Nobla za całokształt twórczości.

"Quo vadis" została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej "Gazecie Polskiej", w krakowskim dzienniku "Czas" i w "Dzienniku Poznańskim". Pierwsze książkowe wydanie "Quo vadis" ukazało się w Krakowie w 1896 r. Do 2016 roku książka została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach. Na podstawie "Quo vadis" nakręcono 3 filmy nieme, 2 udźwiękowione i 2 seriale.

W małkińskiej GBP do Narodowego Czytania wybrano fragment powieści opisujący ucztę u cesarza Nerona. Czytanie rozpoczęła Bożena Kordek - wójt Gminy Małkinia Górna, a po niej lekturę powieści kontynuowali przedstawiciele wszystkich pokoleń. Narodowe Czytanie "Quo vadis" zakończył cesarz Neron.

Dla wszystkich uczestników Narodowego Czytania Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej przygotowała pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe zakładki do książek. Przez rok w bibliotece będzie dostępna specjalna pieczątka upamiętniającą piątą edycję Narodowego Czytania, którą czytelnicy mogą oznaczyć swoje egzemplarze powieści.


Zobacz również

Napad na stację paliw przy ulicy Warszawskiej

6 września 2016, KPP Ostrów Maz., red. MK

Zamaskowani sprawcy skradli dwie kasetki z pieniędzmi.

Dożynki Gminne w Nagoszewce (zdjęcia)

6 września 2016, KPP Ostrów Maz., red. MK

4 września w Nagoszewce odbyły się Dożynki Gminne. Wśród stoisk można było znaleźć ostrowską policję.

Dożynki w rytmie disco (zdjęcia, wideo)

5 września 2016, Anna Augustyniak

W niedzielę w Nagoszewce odbyły się Dożynki Gminy Ostrów Mazowiecka.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]