Uchwała ta kilkukrotnie, ze względu na niektóre zapisy budzące wśród radnych zastrzeżenia, została przez nich odrzucona. W związku z tym postanowiono zorganizować debatę, podczas której przedstawiciele różnych środowisk sportowych będą mogli przedstawić swoje stanowiska.
Najwięcej kontrowersji budził zapis dotyczący przyznawania stypendiów sportowych tylko mieszkańcom Ostrowi. - Wydaje mi się, że bardziej zasadne jest przyznawanie stypendiów reprezentantom Ostrowi. Sporo młodzieży z terenu wokół miasta dojeżdża do Ostrowi i trenuje w naszych klubach. Najlepszy przykład to chociażby moja zawodniczka Maria Jasko, która od 18 lat dojeżdża do Ostrowi na treningi. Ona nie reprezentuje swoich Rostek spod Małkinii, tylko reprezentuje Ostrowski Klub Karate - powiedział Radosław Grabowski z Ostrowskiego Klubu Karate Kyokushin.
Inne stanowisko reprezentował Hubert Betlejewski, prezes Akademii Piłkarskiej Ostrów Mazowiecka. - Stypendium ma służyć do tego, aby wynagradzać ostrowskich zawodników, którzy odnoszą potężne sukcesy - stwierdził Betlejewski.
Burmistrz Jerzy Bauer podkreślił, że debata toczy się na temat stypendiów, a nie finansowania sportu. - Jest taka zasada, powiedziałbym święta, wynikająca z przepisów, polega na tym, że środki finansowe gminy idą na osoby i zadania gminy. To jest zasada, od której nie ma odstępstwa przy przyznawaniu stypendiów. Zauważą Państwo, że miasto nie ogranicza pieniędzy klubom, w których grają osoby spoza Ostrowi - powiedział Bauer. Dodał również, że kluby mogą z dotacji, wypłacanych im przez Urząd Miasta, same dawać stypendia.
Reprezentanci klubów zgodnie zaproponowali, aby Urząd Miasta przekazywał klubom więcej środków, a kluby w własnym zakresie z tych pieniędzy - zamiast burmistrza - będą przyznawały stypendia - swoim - wyróżniającym się zawodnikom. Burmistrz miałby wypłacać stypendia zawodnikom indywidualnym i najwybitniejszym.
Przy okazji debaty na temat stypendiów reprezentanci ostrowskich klubów piłkarskich - KS Ostrovia i AP Ostrów Mazowiecka - zwrócili uwagę na potrzebę zainstalowania oświetlenia na stadionie miejskim oraz rosnące zapotrzebowanie na drugie, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej. - U nas pojawia się bardzo duży problem, jeśli chodzi o infrastrukturę. W tej chwili w Ostrowi jest bardzo duży boom na piłkę nożną wśród dzieci. Naprawdę mnóstwo dzieci w tym momencie uprawia ten sport. Na tyle drużyn, na tyle akademii, na tyle dzieci, grających w piłkę, mamy tylko jedno boisko, na którym trenuje i gra około 8 drużyn. Owszem, dzieci chodzą jeszcze na 3 orliki, które mamy w Ostrowi, ale przy tej ilości, która teraz garnie się do tego sportu, nawet to nie wystarcza. Dzieci w wieku do 10 lat trenują na orlikach, ale starsi zawodnicy potrzebują większego boiska, bo nie mają, gdzie swobodnie trenować. Bez tego nie możemy konkurować z innymi miastami - mówił Michał Kacprzak, trener kobiecej drużyny piłkarskiej KS Ostrovia. Zwrócono również uwagę na potrzebę inwestowania - ze względu na mieszkańców, którzy coraz chętniej uprawiają sport rekreacyjnie - w infrastrukturę rekreacyjno-sportową.
Debata na temat stypendiów sportowych odbyła się 19 października w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.