Witając gości Lidia Kowińska - dyrektor GBP - podkreśliła rolę kronik i kronikarzy w przedstawianiu okoliczności i przebiegu chrztu Mieszka I. Ks. kanonik Henryk Stawierej zwrócił uwagę na opisy zabiegów mających na celu szerzenie tradycji chrześcijańskiej na ziemiach polskich.
Scenariusz wystawy został opracowany przez panią J. Polakowską. Na 15 tablicach przedstawiono kopie wybranych fragmentów rękopisów Thietmara z Merseburga (XI wiek), Galla Anonima (XII wiek), Kosmasa z Pragi (XII wiek), Wincentego Kadłubka (XII-XIII wiek) i Jana Długosza (XV wiek) ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie i Towarzystwa Wydawniczego Monumenta Germaniae Historica w Monachium.
Przekłady pisanych po łacinie kronik pozwalają na porównanie stylu poszczególnych kronikarzy. Na charakterystykę postaci i opis wydarzeń wyraźnie rzutują polityczne sympatie kronikarzy i ich stosunek do państwa polskiego. Sposób, w jaki poszczególni kronikarze opisują księżną Dobrawę, przywodzi na myśl współczesne tabloidy i pisma plotkarskie. Wygląda na to, że potrzeba obmawiania bliźnich - szczególnie osób publicznych - nie była obca nawet wykształconym średniowiecznym mnichom... Dodatkowy smaczek estetyczny stanowią charakterystyczne dla średniowiecza ozdobne litery oraz notatki na marginesach.
Zaprezentowane karty z dziejów Polski - tworzone przez niemal 400 lat - stanowią niepełne, ale fascynujące świadectwo narodzin państwa polskiego.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.