Piąta debata społeczna w Ostrowi odbyła się jako podsumowanie realizacji wniosków, powstałych podczas debaty z 10 lutego 2016 roku. - Dotychczas debaty powiatowe były skonstruowane w ten sposób, że rozliczanie z wniosków, które padły na debacie poprzedniej, miało miejsce na debacie następnej. W tej chwili przyjęto nową formułę prowadzenia debat społecznych. Na początku roku będziemy organizowali debatę, na której będziemy zbierali wnioski od Państwa dotyczące poprawy bezpieczeństwa w powiecie, a na koniec roku będzie debata, poświęcona rozliczeniu tych wniosków - powiedział nadkom. Mirosław Olszewski.
Komendant opowiedział o sposobach realizacji wniosków z poprzedniej debaty, dotyczących chociażby takich ważnych problemów jak poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Zwycięstwa i Sielska w Ostrowi. Na początku w celu poprawy bezpieczeństwa ustalono, że zainstalowane zostaną przed tym skrzyżowaniem znaki "STOP" oraz na powierzchni jezdni zamontowana zostanie charakterystyczna "tarka". - Nie poprawiło to niestety bezpieczeństwa w takim stopniu, jak byśmy się spodziewali. W minione wakacje miał na tym skrzyżowaniu miejsce wypadek ze skutkiem śmiertelnym - powiedział nadkom. Olszewski. Obecnie planowane jest zainstalowanie na tym skrzyżowaniu progów zwalniających.
Poruszono również temat monitoringu miejskiego. Jak przyznał Olszewski, miasto dokonało remontu monitoringu. Od 1 czerwca monitoring był obsługiwany w porze nocnej w weekendy, a od 15 października tego roku monitoring jest już obsługiwany przez cały tydzień. - W chwili obecnej, jeśli chodzi o sprawność ujawniania wykroczeń przez tę obsługę, jest to 86 ujawnionych wykroczeń. Monitoring jest przydatny i sprawdza się - stwierdził nadkom. Olszewski.
Podczas swojego wystąpienia komendant ostrowskiej policji zwrócił również uwagę na zły stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w naszym powiecie. - Pomimo podejmowanych przez nas działań stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w tym roku w naszym powiecie jest naprawdę zły. W tym roku do chwili obecnej miejsce miały: 838 zdarzeń drogowych, z czego 762 to kolizje i 76 to wypadki drogowe, w których 77 osób zostało rannych, 21 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w których zginęły 24 osoby - podsumował komendant Olszewski i przedstawił dane, pokazujące duży wzrost liczby zdarzeń drogowych w porównaniu do roku 2015. Niestety, wzrosła również liczba osób, które zginęły na naszych drogach. W roku 2015 było to 10 osób, w tym roku są to już 24 osoby.
Na zakończenie wystąpienia policji opowiedziano również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która działa na terenie naszego powiatu od września tego roku i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców, a także o nowej aplikacji na telefon "Moja Komenda". Aplikacja ma za zadanie ułatwić znalezienie komisariatów policji oraz dzielnicowych.
Po relacji ze strony policji przyszedł czas na problemy i pytania mieszkańców powiatu. Poruszono problemy takie jak chociażby nocne rajdy samochodowe na ulicy Kościuszki, chuligańskie, agresywne zachowania oraz nieskuteczne w takich sytuacjach zdaniem mieszkańców interwencje policji.
Na zakończenie debaty odbyło się oficjalne przekazanie policjantom z ostrowskiej komendy 5 nowych samochodów marki Skoda Yeti, zakupionych ze środków przekazanych przez samorządy lokalne z naszego powiatu. Szóste auto miało dotrzeć do ostrowskiej komendy w najbliższych dniach. Kluczyki do auta przekazali obecni na debacie przedstawicieli samorządów lokalnych. Przy okazji odbyło się wyświęcenie samochodów przez księdza Marka Grudę.
Wcześniej przedstawiciele samorządów otrzymali podziękowania za wsparcie Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. W czasie debaty wręczono również kilku policjantom z naszego powiatu listy z podziękowaniami od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych za zabezpieczanie szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.
Debata odbyła się 23 listopada.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.