Otwarcia Forum dokonał burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer, który w swoim wystąpieniu podsumował minione 2 lata swojej kadencji. Bauer opowiedział również o inwestycjach, które są już realizowane, a także o tych, które są dopiero planowane. Wśród planowanych inwestycji znalazły się m.in. budowa nowej szkoły, gruntowny remont ulicy Podstoczysko, budowa obwodnicy centrum miasta, która miałaby łączyć ulicę Parkową z ulicą Małkińską i odciążyć ruch na ulicy Podstoczysko, stworzenie "Parku Południe". Burmistrz mówił też o propozycji, która według Urzędu Miasta mogłaby rozwiązać problem likwidacji węzła komunikacyjnego na ulicy Lubiejewskiej - chodzi o budowę dróg technicznych od węzła na ulicy Lubiejewskiej w stronę węzła na ulicy Różańskiej oraz w stronę budowanego węzła na Podborzu. Kolejnym pomysłem na odciążenie ruchu ciężarowego w mieście, którym podzielił się podczas swojego wystąpienia Bauer, jest budowa małej obwodnicy miasta, łączącej węzeł Podborzę z drogą na Małkinię.
Następnie przed gośćmi wystąpił Bartosz Kublik, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, który opowiedział o historii bankowości spółdzielczej w Polsce, zaletach banków spółdzielczych i wyzwaniach, przed jakimi one stoją. Z kolei Maciej Formanowicz, prezes Zarządu Fabryk Mebli "Forte" S.A., w swojej prezentacji przedstawił Fabryki Mebli i ich plany na kolejne lata. Formanowicz w swoim wystąpieniu bardzo podkreślił społeczną odpowiedzialność biznesu oraz konieczność posiadania pewnej wizji, którą następnie zamieni się w konkretny plan do realizacji. Na zakończenie tej części Forum wystąpiła Jadwiga Emilewicz, Wiceminister Rozwoju. Emilewicz mówiła o tym, że rozwoju Ostrowi nie można opierać tylko o węzeł komunikacyjny, miasto musi być atrakcyjne, aby przyciągać młodych ludzi, szukających miejsca do życia poza dużymi miastami.
Po przerwie kawowej został wyświetlony film "Ostrów Mazowiecka 2030", zamówiony przez Macieja Formanowicza. Film pokazuje wizję tego, jak Ostrów mogłaby wyglądać za kilkanaście lat. Następnie przyszedł czas na panel dyskusyjny, w którym udział wzięli eksperci z zakresu logistyki, infrastruktury, zagospodarowania przestrzeni miejskiej i szkolnictwa: dr inż. Piotr Boruszewski z Wydziału Technologii Drewna SGGW, dr Mirosław Grochowski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Bartosz Zakrzewski z Instytutu Transportu Samochodowego, Prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Krystyna Majerczyk-Żabówka, architekt i deweloper Jaromir Szmyd oraz Zbigniew Chrupek, zastępca Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka.
Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy rozmawiali o szansach, przed jakimi stoi Ostrów. - Węzeł komunikacyjny Ostrów Mazowiecka jest tylko środkiem do celu, jakim jest rozwój miasta. Wszystko opieramy o pracę nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - podkreślił Zbigniew Chrupek. Paneliści zgodnie doszli do wniosku, że aby z Ostrowi nie wyprowadzali się młodzi ludzie, miasto musi być dla nich atrakcyjne i spełniać ich potrzeby. - Pytanie brzmi, czy jeżeli ktoś przyjedzie do Ostrowi pierwszy raz, to czy będzie chciał tu wrócić? Uważam, że węzeł otwiera różne możliwości, ale czy te możliwości staną się szansą, która się zrealizuje, zależy głównie od tego, co będzie się działo w samym mieście - stwierdził dr Mirosław Grochowski.
Komentarze
Dodano: 9 grudnia 2016 11:35, Mikrus (ew2205)
Pogadali, pogadali, odfajkowali i fajrant do następnej konferencji.
Dodano: 9 grudnia 2016 22:41, (frezer)
ciekawe czy coś wynikło z ubiegłorocznego Forum Rozwoju
bo coś słabo mi sie kojarzy
Dodano: 10 grudnia 2016 14:57, tatiana (tatiana)
Gadu gady a fabrykę w Suwałkach stawia każdy widzi tylko własny czubek nosa zwłaszcza MF
Dodano: 11 grudnia 2016 08:59, (elloco)
"atrakcyjne miasto", zero rozrywek dla ludzi w każdym wieku, brak normalnego kina, typowa sypialnia
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.