29 stycznia 2017 r. silny wiatr i duże zachmurzenie poważnie utrudniały obserwacje ornitologiczne. Ze względu na problemy zdrowotne wiele osób zrezygnowało z zajęć terenowych i ograniczyło się do stacjonarnych obserwacji karmników.
Obserwacje terenowe w ramach 13. Zimowego Ptakoliczenia w Małkini przeprowadziło czworo wolontariuszy OTOP. W czasie dwugodzinnego spaceru na terenach zielonych SM Zacisze, w przydomowych ogródkach i w ogródkach działkowych zaobserwowano 23 gatunki ptaków, w tym: 35 bogatek, 2 czarnogłówki, 4 czubatki, 7 dzwońców, 1 dzięcioła zielonego, 7 gawronów, 17 gili, 1 grubodzioba, 1 jemiołuszkę, 67 kawek, 1 kosa, 1 krogulca, 1 kruka, 68 kwiczołów, 53 mazurki, 8 modraszek. 32 sierpówki, 1 sójkę, 4 sroki, 10 trznadli, 11 wron siwych, 33 wróble domowe i 6 zięb.
Osoby zainteresowane ptakoliczeniem i zimowym dokarmianiem otrzymały ulotki ze wskazówkami dotyczącymi prawidłowego przygotowywania pokarmu i lokalizowania karmników.
W rozmowach z mieszkańcami Małkini wolontariusze OTOP zwracali szczególną uwagę na szkody wynikające z dokarmiania ptaków resztkami jedzenia oraz nieświeżymi lub zepsutymi produktami. Zawarte w takich pokarmach przyprawy i sól są dla ptaków bardzo szkodliwe. Niewłaściwym pokarmem jest także stare pieczywo podawane łabędziom i kaczkom.
Informacje na temat prawidłowego przygotowania ptasiej stołówki są dostępne nahttp://www.otop.org.pl i na stronach organizacji zajmujących się ekologią i ornitologią
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.