Książka powstała jako kolejna - szósta już - część regionalnej serii "Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944-1956". Serię tworzy zespół historyków Warszawskiego Oddziału IPN. - Tom poświęcony Ostrowi Mazowieckiej jest tomem najobszerniejszym w serii. Z tego powodu zmieniliśmy format książki - powiedział dr Łabuszewski. - Skupiliśmy się na pierwszym dziesięcioleciu po wojnie, ponieważ uważamy, że to, co działo się w tych pierwszej powojennej dekadzie, zaciążyło na kolejnych kilkudziesięciu latach, zarówno fukncjonowania społeczeństwa polskiego w okresie PRL-u, jak i po roku '89.
Podczas spotkania autorzy opowiedzieli o powojennej sytuacji Polski, szczególnie skupiając się na losach powiatu ostrowskiego, skomplikowanej siatce ruchu oporu na tym terenie oraz represjach stosowanych przez komunistów wobec lokalnej ludności, która mimo represji ciągle stawiała zarówno bierny, jak i aktywny, opór wobec narzuconej władzy. Podkreślili, że miejscowa przedwojenna elita została praktycznie całkowicie wymordowana, a nową elitą stali się ludzie z partii.
Dr Tomasz Łabuszewski jest naczelnikiem OBEP w Warszawie, badaczem historii polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej i lat powojennych. Dr Kazimierz Krajewski to historyk warszawskiego IPN, specjalizuje się w dziejach polskich Kresów Północno-Wschodnich w okresie II wojny światowej i stalinizmu, a także znawca dwudziestowiecznej historii Polski.
Promocja książki "Powiat Ostrów Mazowiecka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych" (07.02.2017)
Ilość zdjęć w albumie: 23
Komentarze
Dodano: 10 lutego 2017 11:41, piwko (piwosz)
Bardzo ciekawa konferencja. Szkoda tylko,że głównie dla urzędników ratusza i nauczycieli, którzy w godzinach pracy dostali tego typu bonus.
Dla "zwykłego"ostrowianina bardziej przystępna byłaby np. godz. 17.00
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.