Tego dnia uczniowie ostrowskiego Rubinka mieli okazję sprawdzić swoją znajomość tekstów literackich, zasad gramatycznych czy też poprawnej pisowni. Odbyły się liczne konkursy, zagadki, testy i rebusy językowe, a dla najlepszych czekały nagrody. Na korytarzach szkolnych zostały zamieszczone cytaty, sentencje i zasady gramatyczne, które przykuwały uwagę wielu uczniów, a czasami zmuszały do refleksji.
W celu popularyzacji czytelnictwa odbyło się zbiorowe czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza, a także została przygotowana wystawa poświęcona twórczości tego pisarza. Uczniowie obejrzeli też film o życiu czołowego przedstawiciela pozytywizmu, a następnie wzięli udział w konkursie na temat jego życia i twórczości. Odbył się też Konkurs Poezji Śpiewanej i Konkurs Talentów Literackich.
Uczniowie mieli okazję stać się współtwórcami Szkolnego Słowniczka Gwary Młodzieżowej. Wystarczyło zamieścić słowo wraz z jego wyjaśnieniem na tablicy znajdującej się na korytarzu przy głównym wejściu. Jednak najciekawszą formą nauki i zabawy okazały się inscenizacje utworów literackich, czyli Literatura na wesoło. Przedstawienia przygotowało 11 klas, a jednym z wymogów był udział wszystkich uczniów klasy. Nie zabrakło oczywiście widowiska "Dziadów", "Zemsty", "Wesela", "Nocy i dni" czy też "Pana Tadeusza", przy zastosowaniu oczywiście odpowiednich dekoracji, wykorzystaniu strojów z epoki, rekwizytów oraz efektów specjalnych. Wkład i zaangażowanie uczniów zostały docenione przez dyrektora szkoły ciekawymi nagrodami i wyjazdami. Dzień ten dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, a przede wszystkim propagował dbałość o poprawność polszczyzny i kształtowanie świadomości językowej młodzieży.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.