Obserwowanie ptaków to rozrywka bardzo demokratyczna - do grona ptasiarzy należą także politycy (Theodor Roosevelt, Jimmy Carter i Fidel Castro), pisarze (Agata Christie i Ian Flemmning), aktorzy (Steve Martin).
Piętnaście lat temu z inicjatywy Jerzego Bauera ptasiarze z powiatu ostrowskiego wyruszyli na pierwszą wspólną obserwację, nazwaną po prostu "Ostrowskie Spotkanie Ornitologiczne". Od tamtego czasu Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne wyrosły na największą cykliczną imprezę przyrodniczą na wschodnim Mazowszu i udowadniają, że zainteresowanie ornitologią w powiecie ostrowskim nie słabnie od piętnastu lat.
W jubileuszowych XV Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych, które odbyły się o dniu 11.05.2017 r. wzięło udział ponad 120 uczniów ze szkól wszystkich typów z terenu całego powiatu ostrowskiego, 16 nauczycieli, 5 przewodników, grupa gości i kilkadziesiąt gatunków ptaków żyjących w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym.
Po zajęciach terenowych, w czasie których zaobserwowano między innymi rybitwy czarne, trzcinniczki, pokląskwy, potrzosy, pliszki żółte, łabędzie nieme, cyranki, krzyżówki, gągoły, gęgawy, remiza, żurawie, kwiczoły i bociana czarnego druga część XV OSO odbyła się w Broku w Ośrodku Agroturystycznym "Binduga".
Po obejrzeniu prezentacji Pawła Cieśluka na temat wybranych gatunków ptaków gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu uczestnicy OSO sprawdzili swoją wiedzę w quizie ornitologicznym.
Specjalnym gościem XV Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych był Tomasz Kłosowski - fotografik i dziennikarz, autor filmów, programów i książek o tematyce przyrodniczej, znawca ptasich obyczajów i znakomity gawędziarz. Bohaterami opowieści, której wysłuchali uczestnicy spotkania były oczywiście ptaki - pospolite (bocian biały, trochę okopcony przez dym z komina, na którym zbudował gniazdo), rzadkie (kulik wielki, bocian czarny) i bardzo rzadkie (kulon). Tematami, które uzupełniły gawędę ornitologiczną były etyczne aspekty obserwowania i fotografowania ptaków oraz walory przyrodnicze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
Aneta Szulkowska-Sochan - główny Specjalista ds Marketingu i Promocji BS w Ostrowi Maz. - pogratulowała organizatorom OSO bardzo udanej inicjatywy i konsekwencji w działaniu oraz zapewniła, że możliwość wspierania działalności edukacyjno-ekologicznej Bank Spółdzielczy traktuje jako wkład w ochronę bioróżnorodności w powiecie ostrowskim.
Na zakończenie Urszula Wołosiewicz - Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego i gospodyni XV OSO oraz Jerzy Bauer - Burmistrz Ostrowi Maz. i pomysłodawca Ostrowskich Spotkania Ornitologicznych we wspólnym wystąpieniu podsumowali dorobek 15 lat OSO.
"Sukces Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych to wspólne dzieło Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim, Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Geologii Starostwa Ostrowskiego, wolontariuszy, przewodników, prelegentów, nauczycieli, "ptasiarzy" i uczniów, którzy w ciągu 15 lat wzięli udział w tej imprezie. Kiedy odbywały się pierwsze Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne większości obecnych tu osób jeszcze nie było na świecie. Wierzę, że na następnych edycjach OSO pojawią się kolejne pokolenia osób wrażliwych na specyficzny urok mazowieckiej przyrody - uważnych, cierpliwych obserwatorów ptasiego świata. Z wielką wdzięcznością myślę też o skrzydlatych mieszańcach wszystkich lokalnych ekosystemów. To ich obecność od 15 lat przyciąga na OSO "ptasiarzy" w każdym wieku. Obyśmy zawsze mogli cieszyć się ich widokiem i głosem!".
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.