Artefakty mjr. Władysława Raginisa trafiły do Komorowa (zdjęcia)

Dodano: 9 lipca 2017 08:19, Autor: Dariusz Szymanowski/Stowarzyszenie "Wizna 1939", red. Anna Augustyniak

Stowarzyszenie "Wizna 1939" przekazało przedmioty, odnalezione w mogiłach bohaterów spod Wizny, do Sali Tradycji 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie.
Historia wojny 1939 roku, pomimo że już sporo na ten temat napisano, wciąż kryje wiele niezbadanych wątków. Podobnie jest z obroną odcinka "Wizna". Ekshumacja dowódców wizneńskiej reduty w 2011 r. potwierdziła, że także i ta historia wymaga nieustannych badań i zadawania pytań, że przed nami kolejne, nowe wyzwania. Wtedy okazało się, że bohaterowie Września 1939 r. spoczywali nad rowem, w pasie drogowym u podnóża Góry Strękowej, a ich uroczysty pochówek uzmysłowił nam wszystkim, jak ważne i potrzebne jest podejmowanie tego typu działań. Po tamtych wydarzeniach pozostały, niczym relikwie, przedmioty odnalezione w mogile, które przypominają bohaterów spod Wizny.
REKLAMA


Obecnie artefakty Stowarzyszenie "Wizna 1939" przekazało do Sali Tradycji 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, w mury dawnej Szkoły Podchorążych Piechoty, której Władysław Raginis był absolwentem. Będą tam służyły edukacji i wychowaniu nie tylko młodego pokolenia żołnierzy, ale także uczniów miejscowych szkół; będą oglądane i podziwiane przez licznie odwiedzające to miejsce wycieczki.

Po mjr. Raginisie pozostały bezcenne przedmioty, świadczące o spełnionym obowiązku wobec Ojczyzny; wracają do miejsca, w którym uczono, jak ten obowiązek należy wypełnić. Sala Tradycji, gdzie znajdują się teraz eksponaty, ma pokazywać, że mamy, z czego być dumni, ale i przypominać, że wobec bohaterów wciąż mamy niespłacony dług wdzięczności.

- Z Komorowa wyjechaliśmy w poczuciu satysfakcji, że tak bliskie nam przedmioty pozostawiamy w godnym miejscu i dobrych rękach. Dziękujemy Panu płk. Tomaszowi Czekalskiemu za życzliwość i okazaną pomoc, za serdeczne przyjęcie oraz chęć kultywowania historii bohaterów odcinka "Wizna", a Panu mjr. Andrzejowi Komorowskiemu za przyjęcie pamiątek i udostępnienie miejsca na ekspozycję. Jesteśmy przekonani, że miejsce to będzie stale się rozwijać (już wkrótce planujemy przekazanie kolejnych eksponatów historycznych związanych z SPP Komorowo), a skromna gablota pozwoli zachować w pamięci wielkich bohaterów z 1939 r. - napisano na stronie Stowarzyszenia "Wizna 1939".


Zobacz również

Pojedź za darmo do Muzeum Powstania Warszawskiego!

7 lipca 2017, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Anna Augustyniak

Muzeum Dom Rodziny Pileckich organizuje w lipcu cztery darmowe wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zakończono nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego 2018

7 lipca 2017, Anna Augustyniak

Do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 8 projektów.

Na Różańskiej planowana jest budowa stacji paliw

6 lipca 2017, Anna Augustyniak

W miejscu starej stacji LPG na ulicy Różańskiej już niedługo może stanąć nowa stacja paliw.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]