Warsztaty plastyczno - historyczne w Andrzejewie (zdjęcia)

Dodano: 22 września 2017 07:06, Autor: Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo, red. MK

W minioną środę Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo zaprosiła na spotkanie poświęcone bitwie pod Andrzejewem i Łętownicą.
Dla mieszkańców i zaproszonych gości lokalni pasjonaci historii przygotowali krótkie wystąpienia, w których postarali się przybliżyć tematykę związaną z tym wydarzeniem. Przybyłych powitał Wójt Gminy Andrzejewo Michał Rutkowski. Wśród gości znaleźli się m.in. wnuk ostatniego dowódcy 18 Dywizji pan Paweł Hertel.
REKLAMA


Jako pierwszy wystąpił pan Andrzej Mierzwiński z Ostrowi Mazowieckiej, którem jednocześnie przypadło w udziale zadanie poprowadzenia całego spotkania. Nakreślił przebieg ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty i okoliczności jakie do niej doprowadziły. Następnie zabrał głos prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939" Dariusz Szymanowski. Mówił o współpracy Stowarzyszenia z Gminą Andrzejewo, o poszukiwaniach pozostałości po bitwie.

Niezwykle ciekawą prezentację przygotował mieszkaniec gminy Andrzejewo pan Marek Krajewski, w trakcie której porównał wyposażenie polskiego i niemieckiego żołnierza. Jak się okazało różnice w wyposażeniu pojedynczego żołnierza między walczącymi stronami nie było zbyt duże. Zdaniem prelegenta nasz piechur był nawet nieco lepiej wyposażony. Niemcy zdecydowanie dominowali w innych elementach m.in. łączności, transporcie i związanej z nim szybkości przemieszczania się oddziałów.

Po krótkiej przerwie wystąpił, dobrze znany miłośnikom lokalnej historii, pan Jerzy Dąbrowski. Mówił o pierwszych uroczystościach organizowanych w Andrzejewie dla uczczenia poległych w bitwie, o poszukiwaniach grobu swojego ojca kapitana Władysława Dąbrowskiego, żołnierza 71 pułku piechoty z Zambrowa. Wystąpienie, połączone z prezentacją zdjęć i dokumentów, było niezwykle wzruszające i wzbudziło duże zainteresowanie wśród przybyłych na spotkanie.

Na zakończeniem Damian Jasko przypomniał sylwetki ofiar wśród ludności cywilnej Andrzejewa oraz przedstawił okoliczności ich śmierci. Porównał straty materialne jakie poniosła osada we wrześniu 1939 roku i w czerwcu 1941. Następnie zabrał głos profesor Adam Dobroński, który w kilku zdaniach podsumował całe spotkanie.






Zobacz również

Trwa nabór do projektu "Pożyczki na kształcenie"

21 września 2017, MDK, red. MK

Pożyczki na kształcenie to pilotażowe narzędzie Ministerstwa Rozwoju, finansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i ukierunkowane na wsparcie kształcenia ustawicznego.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppor. Aleksandra Kuleszę

21 września 2017, UM Ostrów Maz., red. MK

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się we wsi Ruda.

Dzień Dawcy Szpiku dla Magdy i innych potrzebujących

21 września 2017, Anna Garwarska, red. MK

Rejestrując się jako dawca szpiku możesz uratować życie. Sprawdź, gdzie będziesz mógł zrobić to 1 października.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]