Po zrobieniu zwykłych, profilaktycznych badań krwi usłyszała diagnozę - ostra białaczka szpikowa. W tej chwili poprzez chemioterapię lekarze dążą do tego, by doprowadzić do remisji choroby i przeszczepienia komórek macierzystych lub szpiku. Magda już wie, że wśród rodziny nie znalazł się jej genetyczny bliźniak. Choroba nie zmieniła jej marzeń, zmieniła jednak codzienność. Magda znów chciałaby gotować dla swoich bliskich, spędzać czas z przyjaciółmi i bawić się z córeczką.
Rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy postanowili wesprzeć Magdę i innych pacjentów poprzez organizację akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcje zorganizowano 1 października w Ostrowi Mazowieckiej (zarejestrowano 82 osoby), Laskach Szlacheckich (zarejestrowano 52 osoby), Czerwinie (zarejestrowano 92 osoby), Piskach (zarejestrowano 22 osoby), Jelonkach (zarejestrowano 66 osób), Wąsewie (zarejestrowano 42 osoby), Goworowie (zarejestrowano 37 osób) i Ostrołęce (zarejestrowano 51 osób). Łącznie decyzję o rejestracji w bazie dawców podjęły 444 osoby.
Aby się zarejestrować, wystarczyło przyjść z dowodem tożsamości z numerem PESEL, wypełnić formularz rejestracji dawcy i oddać do przebadania wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Potencjalny dawca musi być pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nie może mieć chorób przewlekłych.
Przeszczep szpiku to szansa dla osób chorych na nowotwór krwi, czyli białaczkę. Niestety, wielu chorych zakwalifikowanych do przeszczepu nie znajduje dawcy. Dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.
Istnieją dwa sposoby pobrania komórek macierzystych. Najczęściej stosowana metoda to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej dawcy. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. Znacznie rzadziej stosowaną metodą jest pobranie pod narkozą szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (nie z rdzenia kręgowego). Ta metoda wymaga dwudniowego pobytu w szpitalu. Bycie dawcą nie wiąże się z poniesieniem żadnych kosztów.
Osoby, którym nie udało się przyjść w niedzielę na rejestrację, mogą zarejestrować się jako potencjalni dawcy przez internet. Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i postępować zgodnie z instrukcjami. Po kilku tygodniach każda osoba, która wyrazi chęć, by się zarejestrować znajdzie w skrzynce mailowej pakiet rejestracyjny (formularz rejestracyjny, pałeczki do poboru wymazu ze śliny oraz instrukcję wyjaśniającą, jak prawidłowo taki wymaz zrobić). Po wykonaniu wszystkich czynności, pałeczki oraz formularz należy przesłać na adres Fundacji. Potencjalny dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z rejestracją.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.