W Polsce koordynatorem EDP jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Celem organizowanych przez wolontariuszy OTOP wycieczek jest zwrócenie uwagi na gatunki ptaków żyjące w danej okolicy, przyczynienie się do ich lepszego poznania i ochrony oraz zbieranie danych na temat gatunków i liczby ptaków migrujących i osiadłych. Wydarzenia EDP mają formułę otwartą - w zależności od potrzeb i możliwości spacery i obserwacje ptaków mogą być łączone z wykładami, prelekcjami, konkursami, warsztatami fotograficznymi i wystawami.
W roku 2017 w EDP uczestniczyło 41 krajów Europy i Azji Centralnej. Według tzw. Szybkich Raportów nadesłanych przez 32 kraje w niedzielę 01.10.2017 r. do godz. 16.00 w czasie 934 wydarzeń z udziałem 21.704 uczestników zaobserwowano w sumie ponad 4 miliony ptaków. Najczęściej obserwowanym gatunkiem była bernikla białolica (670 000 osobników), szpak (620 000) oraz jery i zięby (razem - 545 000 osobników).
W Polsce wolontariusze OTOP zorganizowali 112 spacerów, wycieczek, spotkań i innych wydarzeń poświęconych ptakom. Uczestniczyło w nich ponad ponad 1100 osób, które wspólnie zaobserwowały ponad 24 tysiące ptaków.
W gminie Małkinia Górna na EDP zaprosili wspólnie GOKiS oraz Ewelina Puścian i Hanna Chromińska. W dn. 30.09.17 r. spod Szkoły Podstawowej w Kiełczewie na trasę ornitologicznego spaceru pod opieką Bogumiły Nadany, Doroty Koroś i Ewy Gałązki wyruszyło 37 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kiełczewie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Małkini Górnej oraz Publicznego Gimnazjum w Sadownem.
Na sześciokilometrowej trasie zaobserwowano 17 gatunków - w tym czaple siwe i białe, duże stada szpaków i czajek, rodziny myszołowów zwyczajnych i łabędzi niemych, sójki i rzadko spotykanego myszołowa o bardzo jasnym upierzeniu. W sumie na trasie spaceru zaobserwowano ponad 260 ptaków. Dokonane w czasie spaceru ptasie obserwacje zostały naniesione na specjalne formularze i przesłane do OTOP.
W czasie spaceru uczestnicy poznali formy ochrony ptaków, a także zasady ich dokarmiania i etyczny wymiar obserwacji ornitologicznych. O sposobach maskowania przydatnych do obserwacji i fotografowania ptaków opowiedział Emilian Sito, który od wielu lat fotografuje krajobrazy i przyrodę doliny dolnego Bugu.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.