Na pytanie odpowiedziała st.sierż. Marzena Laczkowska, rzecznik prasowy KPP w Ostrowi Mazowieckiej: - W okresie od 1 stycznia 2017r. do 30 września 2017r. Komenda Powiatowa Policji wszczęła 68 postępowań dot. kradzieży z włamaniem, stwierdzono 95 przestępstw na terenie powiatu ostrowskiego. Wynika to z faktu, że jeden sprawca może popełnić nawet kilka przestępstw, a w ramach jednego postępowania rozpatrywanych jest kilka zdarzeń. Wykrywalność tych przestępstw przez KPP Ostrów Mazowiecka wynosi 45,4%. W tym samym okresie tj. od 1 stycznia 2017r. do 30 września 2017r. wykrywalność przestępstw kradzieży z włamaniem w garnizonie mazowieckim wynosi 39,3% a w całej Polsce średnia krajowa to 44,9%.
W okresie od 1 stycznia 2016 do 30 września 2016 Komenda Powiatowa Policji wszczęła 71 postępowań, z czego stwierdzono 122 przestępstwa, tak więc postepowań, jak i przestępstw w 2017 roku jest mniej niż w 2016 r.
Temat patroli społecznych był kilkakrotnie poruszany podczas spotkań z mieszkańcami m.in. podczas debat. Niestety inicjatywa wraz z upływem czasu upadała z uwagi na brak zainteresowania mieszkańców. Przypominamy, że zgodnie z art 243 Kodeksu Postępowania Karnego:
§ 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.
Zainstalowany monitoring dobrej jakości np. na terenie posesji może pomóc w identyfikacji sprawców przestępstwa, gdy nie ma świadków. W przypadku alarmu może być skutecznym narzędziem odstraszajacym potencjalnych sprawców.
W przypadku upublicznienia nagrania z monitoringu, pamiętajmy, że wizerunek każdej osoby jest prawnie chroniony. Zgodnie z art 81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
Upublicznienie takiego nagrania, na podstawie którego można zidentyfikować osobę bez jej zgody, będzie się wiązało z odpowiedzialnością karną oraz cywilnoprawną. Zgodę na publikację wizerunku w postępowaniu karnym może wydać Prokurator.
Jeśli chcielibyście otrzymać odpowiedź na nurtujące was pytania, piszcie do nas na [email protected], a my postaramy się uzyskać na nie odpowiedź.
Komentarze
Dodano: 6 listopada 2017 15:17, (bogdan38)
Pomysł Pani pytającej policję o statystyki -"Może w pewnych rejonach miasta warto zrobić społeczne patrole?"- jest wart rozważenia.. W czasach PRL'u były takie patrole mieszkańców zrzeszającej się w celu ograniczenia przestępstw. Nazywali się "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej" w skrócie ORMO. Teraz mogli by się nazywać "Ochotnicza Rezerwa Policji" czyli ORP... Co do patroli osób nie zorganizowanych radziłbym zapoznać się z paragrafami Kodeksu Karnego aby sami nie popełnili przestępstwa chcąc zapobiec przestępstwom. Wiadomo że w wielu przypadkach w polskim prawie przestępca jest bardziej chroniony niż praworządny obywatel i wielu po skutecznej samoobronie odsiaduje wyroki pozbawienia wolności w wiezieniach, że niby przekroczyli granice obrony koniecznej..
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.