26 października rano na ul. Trębickiego policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej busa. Kierowca z powiatu ostrołęckiego został poddany badaniu na stan trzeźwości, urządzenie wykazało ponad 0,3 promila alkoholu. 58-latek w takim stanie miał zawieźć dzieci do szkoły w Zuzeli w gminie Nur. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Niebawem on odpowie przed sądem za kierowanie autem po użyciu alkoholu.
- Apelujemy do rodziców/opiekunów dzieci które dojeżdżają transportem zbiorowym do szkół o zgłaszanie jeżeli pojawią się wątpliwości co do stanu trzeźwości kierowcy. Każde tego typu zgłoszenie zostanie sprawdzone przez policjantów i jeżeli zostanie potwierdzone wobec kierowcy wyciągnięte będą konsekwencje prawne informuje rzecznik ostrowskiej komendy st.sierż. Marzena Laczkowska.
Komentarze
Dodano: 6 listopada 2017 14:38, (bogdan38)
Aby prawidłowo ocenić stan, w jakim znajduje się kierowca, trzeba posłużyć się Kodeksem Karnym, art. 115 §16, który określa, że:Stan po spożyciu:Określa się w sytuacji, gdy alkomat przy badaniu wykazuje wynik od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l (czyli od 0,2? do 0,5?). Kierowca prowadzący samochód w stanie po spożyciu dopuszcza się WYKROCZENIA. Należy przy tym zwrócić uwagę, że próg trzeźwości to 0,19?, a wartość 0,2? to już wykroczenie.Stan nietrzeźwości:
W przypadku, gdy alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,25 mg/l (czyli 0,5?) stan kierowcy określany jest jako ?nietrzeźwy?. Kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się PRZESTĘPSTWA.
KARY za jazdę po alkoholu:
W Polsce zarówno jazda w stanie po spożyciu, jak i w stanie nietrzeźwości jest zabroniona i grozi za nią odpowiedzialność karna. Kary różnią się jednak w zależności od wartości wykazanych w badaniu alkomatem lub w ambulatoryjnym badaniu krwi. W zależności od stanu kierującego pojazdem, kary są określane przez Kodeks Wykroczeń (Źródło, Art. 86 oraz Art. 87) ? w przypadku stanu po spożyciu oraz przez Kodeks Karny (Źródło, Art. 178 oraz Art. 178a) ? w przypadku stanu nietrzeźwości.
Ciekawe co myślą ludzie dla których prowadzenie pojazdów jest zawodem i sposobem zarabiania pieniędzy na utrzymanie rodziny? temu mogą przywalić od 5 do 30 dni pozbawienia wolności lecz także zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat czyli pozbawi się go pracy i zarabiania na utrzymanie.Ciekawe czy choć przez mózg taka ewentualność przemknęła gdy pił alkohol...
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.