Zapisy trwają do końca listopada. Wpłaty mogą być dokonywane w ratach, pierwsza wpłata przy zapisie.
Więcej informacji i zapisy u księdza Stanisława - tel. 664 013 742.
"Liban, to coś więcej niż kraj, to przesłanie" - św. Jan Paweł II
1 DZIEŃ: 17.04.2018 - WARSZAWA Wyjazd do Warszawy na Lotnisko Okęcie, odprawa paszportowa, bagażowa i odlot do Bejrutu o godzinie 18:15 z przesiadką w Atenach.
2 DZIEŃ: 18.04.2018 - BEJRUT, Stare Miasto, Muzeum Narodowe, Polski Cmentarz Wojenny, Bulwar Nadmorski Rouche - Gołębie Skały
Przylot do Bejrutu o godzinie 01:50, przejazd do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek. Po śniadaniu, ok. godz.11.00 wyjazd z hotelu i zwiedzanie Bejrutu. Bejrut - wielokrotnie burzony i odbudowywany swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza połączeniu kultur Wschodu i Zachodu. Burzliwa historia miasta określanego niegdyś Paryżem Bliskiego Wschodu sięga 5000 lat.
W programie zwiedzania miasta: - spacer po Starym Mieście (Down Town): termy rzymskie, budowle wzniesione przez krzyżowców, meczety oraz kościoły, w tym: Katedra Maronicka, Kościół OO.Kapucynów z relikwiami świętych libańskich, prawosławna Katedra Św. Jerzego; - Muzeum Narodowego, w którym zgromadzona jest bogata kolekcja skarbów architektury i sztuki - od czasów prehistorycznych po współczesność - odkrywanych na ziemiach obejmujących tereny dzisiejszego Libanu, m.in. legendarne wynalazki zamieszkujących niegdyś te tereny Fenicjan, uważane za najpiękniejsze na świecie rzeźby greckie, sarkofagi starożytnych Rzymian oraz mozaiki bizantyjskie; - miejsca związane z obecnością Polaków w Libanie: najstarsza część Uniwersytetu Francuskiego w Bejrucie, w tym Kościół Św. Józefa i Biblioteka Orientalna oraz Polski Cmentarz Wojenny w Bejrucie. - spacer po bulwarze nadmorskim Raouche, z którego roztacza się malowniczy widok na słynne Gołębie Skały oraz wody Morza Śródziemnego. Msza Św. w jednym z bejruckich kościołów; Obiadokolacja, nocleg.
3 DZIEŃ: 19.04.2018 - ŚLADAMI ŚWIĘTEGO CHARBELA, Beqaa Kafra - Bsherrie - Dolina Kadisha
Śniadanie. Liban to kraj, którego ziemia pamięta ślady Chrystusa i jego uczniów. To jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich, który wyniósł na ołtarze świętych maronickich - ich opieki i nieustającej pomocy doświadcza tysiące ludzi na całym świecie. Jednym z nich jest Św. Charbel (1828-1898) - duchowny maronicki, mnich i pustelnik, od 1977 r. Święty kościoła katolickiego. Fenomen O.Charbela polega na tym, że od chwili jego śmierci do dziś zostało potwierdzonych ok.24 tys. uzdrowień fizycznych ludzi wierzących różnych wyznań, a także osób niewierzących. Miejsca związane z postacią Św. Charbela są zasadniczym celem pielgrzymki.
Jednym z nich jest wioska Beqaa Kafra, w której urodził się przyszły Święty i tam spędził dzieciństwo. Położona na wysokości 1800 m n.p.m. jest najwyżej usytuowaną, zamieszkałą miejscowością w Libanie. W kaplicy przylegającej do rodzinnego domu Świętego zostanie odprawiona Msza Św. Las Bożych Cedrów znajduje się na wysokości 2000 m n.p.m. - w miejscowości Bsherrie. Cedry to najpiękniejsze drzewa iglaste w Libanie, które od najdawniejszych czasów są symbolem tego kraju. Ich wielkość, majestatyczny wygląd i długowieczność sprawiły, że wymieniane są w źródłach piśmiennych sprzed 3500 lat. Piękno ich podkreślano w Pieśniach Salomona, które mówią o cedrze libańskim jako o drzewie Boga. Malownicza Dolina Kadisha, zwana również Świętą Doliną oraz Klasztor Św. Antoniego w Qozhaya. Ten niezwykły obszar urzekający pięknem krajobrazu, a jednocześnie trudno dostępny był od wieków miejscem schronienia dla wielu wspólnot chrzescijańskich, z których najsilniejszą stanowili Maronici - libańscy chrześcijanie. Od wieków do czasów nam współczesnych w surowych warunkach, w grotach wyrytych w skałach mieszkają pustelnicy, stale modlący się do Boga. Wielu z nich cieszy się chwałą Nieba i modli się w intencji pielgrzymów odwiedzających to miejsce. Obiadokolacja, nocleg.
4 DZIEŃ: 20.04.2018 - SANKTUARIA MARYJNE W LIBANIE (1) Maghdouche - Sajda
Śniadanie. Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej usytuowane w mieście Maghdouche położonym ok. 50 km. na południe od Bejrutu, w maju 2016 r. wpisane na światową listę Sanktuariów Maryjnych. W grocie, zwanej Świętą Grotą , Matka Boska oczekiwała na swego Syna - Jezusa, który przybył z Palestyny do pobliskiego Sydonu, aby nauczać i uzdrawiać ludzi. Tam odprawiona zostanie Msza Św. Zwiedzanie miasta Sajda (dawny Sydon), skąd Św.Paweł wypływał w podróż do Rzymu. Sajda to trzecie co do wielkości miasto Libanu: - riuny zamku na morzu wzniesionego w XIII w. przez krzyżowców; - stary, orientalny souk (rynek arabski) i muzeum mydła, gdzie będzie można nabyć produkty wyrabiane dawną metodą z naturalnych surowców. Obiadokolacja, nocleg.
5 DZIEŃ: 21.04.2018 - ANNAYA - MIEJSCE KULTU ŚW. CHARBELA Annaya - Byblos
Śniadanie. Główne miejsce kultu Św. Charbela usytuowane jest w miejscowości Annaya w górach Libanu. Znajduje się tam Klasztor Św. Marona, w którym O.Charbel pełnił swoją posługę jako mnich i gdzie spoczął po śmierci. W małej kaplicy, przy grobie Świętego odprawiona zostanie Msza Św. Wędrówka z klasztoru do położonej na wzgórzu Pustelni ŚŚw.Piotra i Pawła, w której O.Charbel mieszkał w pustelniczym etapie swego życia (23 lata) i gdzie zmarł 24 grudnia 1898 r. 22 dnia każdego miesiąca z pustelni do klasztoru idzie pokutna pielgrzymka. Data związana jest z wyjątkowym cudem uzdrowienia, jakie miało miejsce za wstawiennictwem Św. Charbela. W drodze powrotnej zwiedzanie położonego nad morzem miasta Byblos - jednego z najstarszych, stale zamieszkałych miast na świecie, miejsce powstania alfabetu fenickiego i wynalezienia pieniądza. Starożytni Grecy sprowadzali od mieszkających w nim Fenicjan papirusowe zwoje, na których pisano księgi. Stąd pochodzi nazwa Biblia (czyli - po grecku "zwoje"). Stare Miasto z rzymskimi, arabskimi i chrześcijańskimi zabytkami czyni Byblos jednym z najważniejszych i najcenniejszych miejsc archeologicznych w świecie. W programie zwiedzania miasta: mury obronne, kościół św. Jana Chrzciciela, zamek krzyżowców oraz teren wykopalisk, pozostałości starego portu wybudowanego przez krzyżowców. Atrakcją będzie spacer po starym bazarze - souku, na którym można nabyć wiele orientalnych pamiątek. Obiadokolacja, nocleg.
6 DZIEŃ: 22.04.2018 - SANKTUARIA MARYJNE W LIBANIE (2) Harissa - Himlaya - Bikfaya
Śniadanie. Liban to kraj, który szczególnie mocno ukochał Maryje. W pięknej, górskiej miejscowości Harissa znajduje się Sanktuarium NMP Królowej Libanu. To ważne centrum pielgrzymek i najważniejszy ośrodek kultu maryjnego w Libanie. Miejsce to jest dla Libańczyków tym, czym dla nas Jasna Góra. W pobliżu monumentalnej, maronickiej bazyliki znajduje się pomnik Św. Jana Pawła II upamiętniający Jego pielgrzymkę do Libanu w maju 1997 r. Górska miejscowość Himlaya - rodzinne miasto Św. Rafki, w którym są pozostałości jej rodzinnego domu. Kościół OO. Jezuitów położony w miejscowości Bikfaya, w którym znajduje się cudowny obraz NMP Pani Oswobodzicielki. Msza Św. i modlitwa się przed cudownym obrazem. Obiadokolacja, nocleg.
7 DZIEŃ: 23.04.2018 - ŚWIĘCI LIBAŃSCY, Jrabta - Kfifane - Nourieh
Śniadanie. Sanktuarium Św. Rafki w miejscowości Jrabta. Św. Rafka - libańska mniszka, wyniesionona na ołtarze przez Św.Jana Pawła II. Za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i cierpiących na choroby nowotworowe, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Zwiedzanie klasztoru, w którym Święta spędziła ostatnie 18 lat swego życia zakonnego i modlitwa u grobu Świętej. Klasztor położony w górskiej miejscowości Kfifane, który związany jest z postaciami dwóch duchownych libańskich. Jednym z nich jest Św. Nimatullah Al-Hardini - wykładowca, teolog, nauczyciel i duchowy przewodnik Św. Charbela, drugim zaś prosty mnich - bł. Stefan Nehmé, którego ciało nie ulega zepsuciu i spoczywa w oszklonej trumnie. Sanktuarium Matki Boskiej Pani Światła ( Nourieh), jedno z najpiękniejszych miejsc w Libanie, położone na skalistym klifie, skąd roztacza się malowniczy widok na morze i góry. Msza Św. w jednym z bejruckich kościołów. Obiadokolacja, nocleg.
8 DZIEŃ: 24.04.2018 - GHAZIR - ANNAYA
Śniadanie. Ghazir - położone na wys. 600 m n.p.m. malownicze miasto, którego nie sposób pominąć będąc w Libanie. Znajduje się tam Klasztor Św. Antoniego, w którym przebywał przez okres trzech miesięcy Juliusz Słowacki w czasie swojej podróży na Wschód. Tam powstały strofy poematu Anhelli. Zwiedzimy zabytkowy kościół oraz znajdujące się w jednej z cel klasztornych muzeum poświęcone poecie. W Ghazirze odwiedzimy również Kościół Św. Józefa, który zapisał się w historii pobytu uchodźców polskich w Libanie w latach 1942-50. W klasztorze w Annaya, w kaplicy - przy grobie Św.Charbela, odprawiona zostanie uroczysta Msza Św. kończąca pielgrzymkę do Libanu. Będzie okazja do duchowego pożegnania się ze Świętym oraz czas wolny na modlitwę i zakup pamiątek, w tym nabycie cudownego oleju. Obiadokolacja. Nocleg.
9 DZIEŃ: 25.04.2018 - BEJRUT - WARSZAWA
W godzinach nocnych wyjazd na lotnisko w Bejrucie, odprawa paszportowa, bagażowa, wylot do Warszawy o godzinie 04:30 z przesiadka w Atenach. Przylot do Warszawy o godzinie 09:55.
PROGRAM RAMOWY MOŻE ULEC ZMIANIE. ZMIANY WPROWADZA BIURO PODRÓŻY LUB PRZEWODNIK.
Cena zawiera: bilet lotniczy Warszawa - Bejrut - Warszawa ( przesiadka w Atenach ),posiłek w cenie na pokładzie samolotu , transport autokarem na terenie Libii , 8 noclegów w hotelu 3*/4*, pokoje 2,3 osobowe z łazienkami, wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji, ubezpieczenie NNW/KL, podatek VAT, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodnik.
Cena nie zawiera: wydatków własnych uczestników.
źródło zdj. Parafia pw. Wniebowzięcia NMP
Komentarze
Dodano: 3 listopada 2017 11:09, (patka22)
Tylko nie ma kwoty jaką trzeba byłoby zapłacić żeby jechać na pielgrzymkę. Czy ktoś ją zna?
Dodano: 3 listopada 2017 14:01, ./ (ploki)
pewnie "co łaska" plus VAT :)
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.