Konferencja "Drogi do Niepodległości" (zdjęcia)

Dodano: 10 listopada 2017 07:31, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. MK

W ramach cyklu wydarzeń "Tydzień dla Polski", odbyła się konferencja "Drogi do Niepodległości", zorganizowana przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich.
Gośćmi, a zarazem prowadzącymi wykład byli dr Sergiusz Leończyk oraz Artiom Czernyszew. Licznie zgromadzonych słuchaczy przywitała dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich Dorota Socik, podkreślając otwartość Muzeum na potrzeby kulturalne mieszkańców, w szczególności młodzieży. Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer przedstawił plany rewitalizacji budynków dawnej elektrowni, Jatek oraz budynku Muzeum Dom Rodziny Pileckich, które w swym zamierzeniu staną się centrum kulturalnym miasta.
REKLAMA


Dr Sergiusz Leończyk jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach, autorem książek i artykułów naukowych. W latach 1999 - 2007 był pracownikiem naukowym w instytucjach naukowo-badawczych i muzealnych na terenie Rosji. Do roku 2012 r był wiceprezesem Federalnej Polskiej Narodowo - Kulturalnej Autonomii "Kongres Polaków w Rosji". Pod jego redakcją publikowany jest ogólnorosyjski kwartalnik polonijny "Rodacy. Dr Sergiusz Leończyk swoją wiedzę na temat polskiego osadnictwa na Syberii zgłębiał przeprowadzając kwerendy archiwalne i biblioteczne min. w San Petersburgu oraz w polskich archiwach państwowych. W swoich prezentacjach oraz wykładzie "Syberyjskie drogi do niepodległości", przedstawił historię najstarszej Polonii, osiedlonej na Syberii. Opowiadał zarówno o katorgach, które w ogólnym odbiorze zazwyczaj kojarzą się z Sybirem, ale również o zesłaniu osiedleńczym z epoki carskiej. Realia zesłania carskiego zasadniczo różniło się od zesłań z czasów stalinowskich. Jak podkreślił dr Leończyk różnicę tę możemy zauważyć w historii jak również w literaturze z danego okresu, podając za przykład "Archipelag Gułag" Aleksandra Sołżenicyna.

Drogi Polaków na Syberii były różne, tematykę tę przybliżył nam Artiom Czernyszew. Opowiedział o Tomsku, mieście które było kulturalnym centrum Polonii, gdzie zbudowano polski kościół, szkoły, wydawane były polskie gazety. Artiom Czernyszew wygłosił wykład pt. "Polonijna prasa na Syberii:, podczas którego opowiedział o życiu Polaków na Syberii. W trakcie konferencji można było zapoznać się z książką autorstwa dr Sergiusza Leończyka pt. Polskie osadnictwo wiejskie na Syberii w drugiej Połowie XIX i na początku XX wieku".

Listopadowe konferencje historyczne w ramach wydarzenia "Drogi do niepodległości, podobnie jak Święto Rotmistrza na stałe zagoszczą w rocznym kalendarzu kulturalnym muzeum.


Zobacz również

Czytelnicy pytają: zaniedbany chodnik na ulicy Szkoły Podchorążych Piechoty

9 listopada 2017, Redakcja

Ulica Szkoły Podchorążych Piechoty nie jest bezpieczna dla pieszych. Na problem ten zwróciła uwagę jedna z czytelniczek OPI.

Pożar na terenie Przedsiębiorstwa Schneider Polska (zdjęcia, aktualizacja)

8 listopada 2017, KP PSP Ostrów Maz., red. MK

Pożar wybuchł w Przedsiębiorstwie Schneider Polska 8 listopada.

Zapomniał gdzie zaparkował auto i... zgłosił kradzież

8 listopada 2017, KPP Ostrów Maz., red. MK

Policjanci szybko odnaleźli auto. Samochód nie miał żadnych śladów świadczących o kradzieży.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]