Organizatorami tej wystawy byli Jacek Synakiewicz reprezentujący Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD oraz Michał Modrzewski szef oddziału Warszawa w/w stowarzyszenia, Zbigniew Banaszek - założyciel Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, w którego siedzibie odbywała się wystawa i Cezary Pałubiński - prezes Stowarzyszenia Ziemi Wąsewskiej.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas I BT, II BT i IV BTb pod opieką dyrektora Romana Malickiego, Anny Wierzbowskiej, Maryli Król-Jankowskiej i Sławomira Konarzewskiego.
Spotkanie poprowadził Jacek Synakiewicz, który przybliżył historię broni, jaka przez lata służyła lub dziś służy Wojsku Polskiemu, jak również takiej, która była produkowana na terenie Polski. Mówca posiadający ogromną wiedzę w tej dziedzinie, płomiennie potrafił opowiadać o każdym egzemplarzu broni, który właśnie trzymał w rękach.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem, w skupieniu, słuchali jego słów, zadawali pytania. Oczywiście, jak należało się spodziewać, najbardziej cieszyli się, kiedy mogli z bliska obejrzeć i dotknąć każdego prezentowanego rodzaju broni. Pierwszym, który podjął się rozłożyć i złożyć karabin kbk Ak był Karol Skłodowski.
Po wystawie broni uczniowie skorzystali z uprzejmości Zbigniewa Banaszka, który udostępnił im zbiory znajdujące się w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Treściwej lekcji historii udzielili: Dariusz i jego syn Tomasz Wardaszka - potomkowie Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Dyrektor Roman Malicki dziękując zaakcentował ogromną wartość przekazu, prowadzonego z pasją i nieprzeciętną erudycją, co powinno być wzorem do naśladowania przez zebranych. Wychowawcy wyrazili wdzięczność, a uczniowie serdecznie podziękowali dyrektorowi za wspaniałą inicjatywę na rzecz kształtowania ducha patriotyzmu młodego pokolenia.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.