Partnerem organizującym i koordynującym pobyt w Hiszpanii była organizacja szkoleniowa M.E.P. Europrojects Granada, która aktywnie działa w zakresie edukacji. Zajmuje się przede wszystkim organizowaniem szkoleń dla młodzieży, jak i nauczycieli. Wyjazd uczestników poprzedziły przygotowania kulturowe i językowe, realizowane w formie szkoleń i samokształcenia.
Głównym celem projektu było skonfrontowanie metod pracy z uczniami sprawiającymi trudności oraz wypracowanie nowych i skutecznych technik wychowawczych.
Cele szczegółowe: poznanie aktów prawnych regulujących problemy wychowawcze w Hiszpanii, poznanie zasad i regulaminów obowiązujących w placówkach europejskich dotyczących pracy z uczniem trudnym, podwyższanie i poszerzanie kompetencji zawodowych nauczycieli, wzrost współpracy i pogłębienie relacji z uczniami i rodzicami, wymiana doświadczeń z nauczycielami dotyczących sfery wychowawczej, pogłębienie świadomości procesów i kryzysów rozwojowych, którym podlega uczeń w okresie kształcenia i dojrzewania, poprawa wizerunku szkoły, jako instytucji ustawicznie doskonalącej i podnoszącej jakość wykonywanej pracy, doskonalenie języków obcych ( angielskiego i hiszpańskiego), poznanie kultury, tradycji i metod organizacji pracy w kraju przyjmującym.
Wyjazd szkoleniowy nauczycieli rozpoczął się 14 października i trwał do 21 października 2017 r. Pierwszego dnia pobytu uczestnicy odbyli spotkanie z przedstawicielami instytucji M.E.P. Europrojects Granada, mające na celu zapoznanie się z osobami odpowiedzialnymi za koordynowanie pobytu w Hiszpanii, omówienie spraw merytorycznych i organizacyjnych. Wizyta przebiegła w bardzo miłej atmosferze i była doskonale przygotowana zarówno pod względem merytorycznym, jak też organizacyjnym. Nauczyciele otrzymali wyczerpujące informacje, co do przebiegu naszego szkolenia i pobytu.
Cykl szkoleń rozpoczął się w poniedziałek 16 października od zapoznania uczestników z systemem kształcenia obowiązującym w Hiszpanii. Uczestnicy poznali najważniejsze problemy, z jakimi boryka się hiszpańska szkoła. W drugiej części szkolenia był czas na dyskusję, dzielenie się spostrzeżeniami i wymianą doświadczeń między innymi z zaproszonym gościem, którym był współzałożyciel i zarazem animator Stowarzyszenia Ciempies SCA.
Realizując cele i założenia szkolenia nauczyciele mieli możliwość poznać dwie szkoły hiszpańskie, spotkać się z dyrekcją, przedstawicielami organów nadzorujących, z nauczycielami i uczniami tych placówek.
W środę 18 października odbyła się wizyta studyjna w IES Iliberis w Atarfe. Jest to szkoła, która prowadzi kształcenie na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i zawodowy. Uczęszcza do niej 600 uczniów z 28 krajów, a pracuje 60 nauczycieli. Jest to mieszanka kultur i języków, co jest przyczyną wielu problemów organizacyjnych, edukacyjnych i wychowawczych. W szkole wdrażane są różnego rodzaju programy, które mają na celu poprawę relacji w środowisku wielokulturowym a także zachęcenie uczniów do kontynuowania nauki po ukończeniu 16 roku życia, do którego uczniowie mają obowiązek edukacji.
Następnego dnia nauczyciele odwiedzili kolejną szkołę - IES Cartuja. Tak jak poprzednia, ta również prowadzi kształcenie na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i zawodowym. Uczęszcza do niej 650 uczniów, a pracuje 58 nauczycieli. Głównym problemem, z którym boryka się szkoła to, jak powiedział wicedyrektor tej placówki, brak motywacji uczniów do nauki oraz niedostrzeganie przez nich perspektyw. Szkoła realizuje różnorodne programy, które mają poprawić nastawienie uczniów do nauki oraz uświadomić im korzyści płynące z wykształcenia. W tej szkole również uczy się młodzież z wielu krajów, dlatego działania o charakterze integracyjnym należą do najważniejszych w procesie wychowawczym.
20 października uczestnicy szkolenia udali się do Miejskiego Centrum Usług Społecznych w Zaidin, gdzie odbyli bardzo ciekawe spotkanie z przedstawicielami tej instytucji, która wspiera szkoły w pracy wychowawczej.
Kolejnym elementem wyjazdu szkoleniowego była realizacja programu kulturowego.
W niedzielę 15 października w programie pobytu w Hiszpanii była wycieczka do Malagi. Nauczyciele zwiedzili najciekawsze zabytki tego niezwykłego miasta np. dom rodzinny Pabla Picassa, należący do fundacji założonej przez rodzinę artysty. Do tej fundacji należy również muzeum Pabla Picassa, w którym wystawiane są dzieła malarza. Najwięcej czasu spędzili jednak w pięknej Granadzie. Starali się jak najlepiej poznać to wspaniałe miasto, jego kulturę i mieszkańców. W czasie pobytu zwiedzili Stare Miasto, obiekty architektury świeckiej i sakralnej. Ogromne wrażenie zrobiła na nauczycielach przepiękna Katedra Granada nazywana Katedrą Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia.
Prawdziwą perłą wśród zabytków Hiszpanii jest arabski pałac Alhambra, zbudowany w latach 1232 - 1273 i rozbudowywany do XIV wieku. Obiekt w 1984 r. został wpisany na Listę Światowego dziedzictwa Kultury UNESCO. Alhambra to kompleks składający się z przepięknych pałaców, reprezentacyjnych dziedzińców i bajecznych ogrodów z fontannami..
20 października w siedzibie firmy M.E.P. Europrojects Granada odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu. Każdy z uczestników miał możliwość przedstawienia swoich wrażeń i opinii na temat szkoleń. Ewaluacja była ważnym etapem w realizacji zadań projektowych. Uczestnicy dokonali wspólnej oceny zrealizowanych celów i zadań projektu. Następnie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie szkoleń i ukończenie projektu. Koordynator projektu z Zespołu Szkół Nr 1 w imieniu nauczycieli uczestniczących w szkoleniu podziękował kierownictwu firmy i jej pracownikom za zaangażowanie, profesjonalizm i życzliwość. Spotkanie ewaluacyjne zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.
Udział w projekcie był dla nauczycieli bardzo cennym doświadczeniem. Mieliś możliwość zapoznania się z system edukacyjnym obowiązującym w Hiszpanii, natomiast w czasie szkoleń poznali nowe metody pracy z młodzieżą, które będą mogli wdrażać w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej. Ważnym elementem pobytu był program kulturowy, dzięki któremu zwiedzili wiele wspaniałych zabytków, poznali kulturę, język i obyczaje Hiszpanii oraz wielu wspaniałych mieszkańców miejscowości, w których przebywali. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem będą dzielić się z innymi nauczycielami szkoły, co wpłynie na podniesienie jakości pracy w szkole.
Kadrze nauczycielskiej Zespołu Szkół Nr 1 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego bardzo zależy na rozwijaniu swoich umiejętności zawodowych, są otwarci na nowe metody pracy, eksperymenty edukacyjne, chętnie korzystają z doświadczeń innych nauczycieli z kraju i z zagranicy. Nauczyciele są oddani swojej pracy i zależy im na sukcesach uczniów, dlatego każda forma rozwoju jest dla nich bardzo cenna. Udział w projekcie szkoleniowym w Granadzie był dla niezwykle ważnym doświadczeniem, które przyniesie korzyść nauczycielom, uczniom i szkole. Nauczyciele serdecznie dziękują za możliwość udziału w projekcie!
Szkolenie odbyło się w ramach realizacji projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ogólna kwota dofinansowania projektu 126 140 złotych
Więcej informacji na stronie internetowej Zespołu Szkól Nr 1: http://www.zs1.ostrowmaz.com/archiwum/2017-18/galeria30/00.html
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.