Doceniając zaprezentowaną wiedzę i umiejętności uczestników konkursu Powiatowe Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim stworzyło im możliwość zapoznania się z obiektami wykorzystującymi OZE na skalę przemysłową.
28.12.17 r. organizatorzy konkursu: wicestarosta Urszula Wołosiewicz, naczelnik Wydziału Środowiska, Geologii i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Ostrowi Maz. Adam Brzózka i Teresa Piórkowska zaprosili uczestników konkursu na wycieczkę do dwóch podlaskich zakładów przemysłowych produkujących energię z OZE. W wycieczce wzięli udział uczniowie z Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Maz. pod opieką Grzegorza Jasionowskiego i Karola Dąbkowskiego, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowi Maz. pod opieką Małgorzaty Jamiołkowskiej oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Lubiejewie pod opieką Romana Szwecha.
Pierwszym zwiedzanym obiektem była oczyszczalnia ścieków mleczarskich i odpadów komunalnych funkcjonująca przy SM MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem. Po modernizacji oczyszczalnia współpracuje z instalacją produkującą biogaz, który po spaleniu w procesie kogeneracji wytwarza ciepło i energię elektryczną. Wyjaśniając uczestnikom wycieczki zasady działania instalacji oraz podając jej najważniejsze parametry przedstawicielka SM MLEKOVITA zwracała uwagę na fakt, że oczyszczalnia o przepustowości dobowej na poziomie 7550 m3 obsługuje linie produkcyjne wytwarzające w ciągu doby ok. 5000 m3 oraz oczyszcza ścieki komunalne dostarczane przez rolników współpracujących z MLEKOVITĄ, a biogazownia produkująca miesięcznie średnio 580 MWh zapewnia firmie bezpieczeństwo energetyczne. Utylizacja odpadów organicznych zachodzi w 99,8%, dzięki czemu ścieki odprowadzane do rzeki Brok spełniają wszystkie wymagane normy.
Po zakończeniu zajęć w oczyszczalni i biogazowni uczestnicy wycieczki odwiedzili sklep firmowy, w którym zapoznali się z bardzo bogatą ofertą produktów MLEKOVITY. Drugim zakładem, który odwiedzili uczestnicy wycieczki był białostocki Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Obiekt wybudowany dwa lata temu za 333 mln zł w ramach projektu "Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej" jest jedną z największych i najnowocześniejszych inwestycji w woj. podlaskim. ZUOK prowadzi termiczną utylizację z wydajnością 15,5 ton odpadów na godzinę, co oznacza, że w ciągu doby przetwarza się 372 ton odpadów, a roczny przerób kształtuje się na poziomie 120 tys. ton. W ciągu roku ZUOK wytwarza ok. 38 tysięcy MWh energii elektrycznej i ok. 360 tys. GJ energii cieplnej. Pozyskana energia elektryczna może zasilić ok. 16 tys. gospodarstw domowych, a pozyskana energia cieplna może w sezonie grzewczym ogrzać 900 domów jednorodzinnych. Podobnie jak instalacja w Wysokiem Mazowieckim ZUOK spełnia wszelkie normy, a także nie jest uciążliwy dla środowiska i sąsiadów.
Podsumowując wycieczkę wicestarosta Urszula Wołosiewicz powiedziała "Bardzo się cieszymy, że uczniowie z powiatu ostrowskiego mieli okazję do przyjrzenia się z bliska źródłom OZE funkcjonującym przy obiektach przemysłowych w sąsiednim województwie. Zorganizowana przez nas wycieczka miała walor edukacyjny w kilku wymiarach. Po pierwsze pokazała najnowocześniejsze sposoby utylizacji odpadów wynikające z zaklasyfikowania ich jako OZE. Taki sposób postępowania dostarcza czystą energię i zmniejsza obciążenie środowiska składowaniem odpadów. Po drugie zwróciła uwagę na fakt, że poszanowanie stanu środowiska ma wymiar ponadregionalny - jakość ścieków odprowadzanych przez MLEKOVITĘ do przepływające przez powiat ostrowski rzeki Brok rzutuje także na stan środowiska w naszym powiecie. Po trzecie: sprawy związane z utylizacją odpadów wywołują duże emocje i napięcia w społecznościach lokalnych. Wszyscy chcą mieszkać w czystym otoczeniu, ale realizacja obiektów zajmujących się utylizacja odpadów napotyka na poważny opór społeczny, którego podstawowym źródłem jest zbyt mała wiedza o gospodarce odpadami. Jestem przekonana, że uczestnicy wycieczki pozyskali obiektywną i rzetelną wiedzę na ten temat i jeżeli w przyszłości będą podejmować decyzje na temat gospodarki odpadami, uczynią to w sposób świadomy, rozsądny i wyważony".
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.