Młodzieżowa debata w Starym Lubiejewie (zdjęcia)

Dodano: 19 lutego 2018 07:56, Autor: KPP Ostrów Maz., red. MK

W ZS CKR w Starym Lubiejewie odbyła się międzyszkolna debata młodzieży na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy.
To wydarzenie rozpoczęło cykl spotkań w ramach kampanii "Narkotyki, dopalacze- nie tędy droga" prowadzonej przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie.
REKLAMA


W debacie uczestniczyli: Robert Jakubik zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w MRiRW, Dorota Skrzypek Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Andrzej Kulmatycki Dyrektor Wydziału Zarządzania Informacją Kuratorium Oświaty Warszawie, Michał Giers p.o. Dyrektor Delegatury w Ostrołęce, Bogumiła Jarka st. wizytator KO w Warszawie Delegatura w Ostrołęce, Anna Wiktorska wizytator KO w Warszawie Delegatura w Ostrołęce, Danuta Zalewska starszy wizytator KO w Warszawie Delegatura w Ostrołęce, Danuta Bilińska wizytator KO w Warszawie Delegatura w Ostrołęce.

Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu reprezentowali: podinsp. Witold Krawczyk Naczelnik Wydziału Prewencji, podkom. Irmina Małek-Przepiórka Specjalista Wydziału Prewencji, kom. Adam Roguski. Z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowi Mazowieckiej mł. insp. Mariusz Okulus, st. sierż. Marzena Laczkowska Rzecznik Prasowy, st. sierż. Łukasz Kuliś oraz st.sierż. Marcin Jeliński z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji, asp. Marek Kaczmarczyk Dzielnicowy Rejonu Gminy Wąsewo.

Wśród gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli lokalnego samorządu oraz instytucji zajmujących się zagrożeniami wynikającymi z zażywania narkotyków i dopalaczy: Urszula Wołosiewicz Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego, Agata Stachacz Sekretarz Urzędu Gminy Ostrów Mazowiecka, Joanna Rudzka - Wiśniewska Inspektor d/s Patologii Społecznej i Ochrony Zdrowia, Krystyna Skibicka Dyrektor Poradni Psychologiczno-pedagogicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Iwona Stachowiak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Elżbieta Pęksa, Starszy Asystent Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Sylwia Śladewska Stanowisko do Spraw Profilaktyki Uzależnień Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, Bożena Krajewska Frączyk Asystent Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Małgorzata Dąbrowska Asystent Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Marta Ciężka Asystent Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej.

Do wzięcia udziału w debacie zaproszono dyrekcję, pedagogów oraz młodzież z 17 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego.

Zaproszonych gości przywitała Bogumiła Jarka, która następnie przekazała głos przedstawicielowi MRiRW Robertowi Jakubikowi oraz Dorocie Skrzypek i podinsp. Witoldowi Krawczykowi. Naczelnik Wydziału Prewencji Pan podinsp. Witold Krawczyk omówił inicjatywę debat "Narkotyki, dopalacze- nie tędy droga" będącą efektem współpracy I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marka Świszcza oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty Aureli Michałowskiej.

Po przemówieniach młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wykonała montaż słowno-muzyczny "Dogonić życie". Po spektaklu uczniowie tej samej szkoły zaprezentowali tzw. "dobre praktyki" realizowane na terenie placówki w zakresie profilaktyki uzależnień dot. m.in. spotkań z policjantami, różnego rodzaju akcji i działalności charytatywnej a także sportu i zdrowego trybu życia.

W dalszej części debaty uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika wykonali dramę "Życie to droga, wybierz odpowiednią ścieżkę".

Po przerwie odbył się panel dyskusyjny, w którym Elżbieta Pęksa z PSS-E która zaprezentowała temat "Nowe narkotyki, Czy znasz prawdę o dopalaczach?". W prezentacji przedstawiono jak niebezpieczne dla zdrowia i życia jest zażywanie dopalaczy których skład nigdy nie jest znany. Elżbieta Pęksa przytoczyła przykłady zlikwidowanych na terenie naszego kraju "wytwórni" dopalaczy ukazując warunki w jakich są produkowane.

Następnie głos zabrał st.sierż. Łukasz Kuliś z KPP w Ostrowi Mazowieckiej, który omówił "Odpowiedzialność prawną a przyszłość". Funkcjonariusz wskazał przykłady, jak zażywanie narkotyków wpłynęło na dalsze życie młodych ludzi którzy będąc pod ich wpływem popełnili najcięższe przestępstwa. Policjant w swoim wystąpieniu zaznaczył, że ważne jest aby młodzież nie uciekała przed problemami, ale starała się je rozwiązywać wspólnie z rodzicami, nauczycielami. Ważne jest aby dzieci utrzymywały dobry kontakt z rodzicami i miały świadomość, że z każdym problemem mogą się do nich zwrócić o pomoc. Przypomniał również, jak ważne jest w życiu posiadanie marzeń i dążenie do ich realizacji a także rozwijanie własnych pasji.

Panel dyskusyjny zamknęło wystąpienie mgr. Iwony Stachowiak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pt. "Dbaj o własny rozwój. Unikaj zagrożeń". W tej części psycholog zwróciła uwagę na ważny aspekt rozwoju intelektualnego i emocjonalnego człowieka. Wskazywała jak ważna w życiu każdego młodego człowieka jest chęć poznawania świata poprzez naukę. Ponadto przypomniała, że poza rozwojem intelektualnym duży wpływ na dorosłe życie ma rozwój inteligencji emocjonalnej np. poprzez wolontariat, gdzie poświęcamy swój czas innym osobom.

Po prezentacjach uczestnicy debaty mieli okazję zadać pytania prelegentom. Cieszy fakt, że najwięcej pytań miała młodzież. W głównej mierze dotyczyły one sposobów pomocy osobom uzależnionym, wpływu narkotyków i dopalaczy na zdrowie i życie a także konsekwencji prawnej zażywania środków odurzających. Na zakończenie Dyrektor ZS CKR w Starym Lubiejewie Roman Malicki, gospodarz spotkania podziękował wszystkim osobom, które były zaangażowane w organizację debaty.

st.sierż. Marzena Laczkowska


Zobacz również

Spektakl z okazji Dnia Kobiet w kinie

19 lutego 2018, MDK, red. MK

Miejski Dom Kultury zaprasza na spektakl Mister Enigma.

Małkińska policja poszukuje świadków

17 lutego 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Wszystkie osoby, które były bezpośrednimi świadkami powyższych zdarzeń proszone są o kontakt z policją.

Oferty pracy aktualne na dzień 16.02.2018 r.

16 lutego 2018, PUP Ostrów Maz., red. MK

Kucharz, lakiernik, główny energetyk, sprzedawca - zobacz, kogo potrzebują do pracy w ostrowskim PUP-ie.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]