Uroczystość pożegnania i pochówku żołnierzy 201 pułku piechoty

Dodano: 2 marca 2018 09:23, Autor: UG Andrzejewo, red. MK

Dwudniowa uroczystość pożegnania i pochówku żołnierzy 201 pułku piechoty odbędzie się w Andrzejewie.
Uroczystość pożegnania i pochówku żołnierzy 201 pułku piechoty (ochotniczego) poległych w boju pod Paprocią i Pęchratką 4 sierpnia 1920 roku, odnalezionych i ekshumowanych z pola walki przez Stowarzyszenie "Wizna 1939" pod koniec listopada 2017 r. poprowadzi Kamil Smerdel, dziennikarz i aktor, odtwórca roli kpt. Władysława Raginisa w filmie pt. Polskie Termopile.

Podczas trwania uroczystości w kościele w Andrzejewie (przy wejściu do kościoła), w czwartek i piątek, będzie wystawiona gablota z artefaktami odnalezionymi podczas ekshumacji. Tam też uczestnicy będą mogli wpisać się do Księgi Pożegnalnej poległych żołnierzy.

Na uroczystość przybędzie specjalna delegacja harcerzy ze Skarżyska-Kamiennej wraz ze sztandarem z 1919 roku, który odprowadzał na peron w Kamiennej (obecnie Skarżysko-Kamienna) idących na wojnę z bolszewikami harcerzy-ochotników, biorących później udział m.in. w walkach pod Paprocią i Pęchratką. Harcerze przywiozą także urnę z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich pobraną stamtąd w latach 80-tych, by dziś ziemię tę symbolicznie złożyć w grobie żołnierzy 201 PP. W związku z uroczystością pogrzebową żołnierzy-ochotników 201 PP specjalne pożegnanie przygotowywane jest także w Skarżysku-Kamiennej. Warto podkreślić, że tu pod Paprocią i Pęchratką poległ nie odnaleziony do dzisiaj 15-letni harcerz ze Skarżyska, Druh Franciszek Lech. Czy najmłodszy zidentyfikowany podczas ekshumacji poległy ochotnik to Druh Franciszek Lech? - nie można tego wykluczyć...; uroczystość w Szumowie będzie Jego symbolicznym pogrzebem.

Uroczystość odbędzie się według ceremoniału wojskowego, a zabezpieczać ją będą: Kompania Honorowa Garnizonu Ostrów Mazowiecka wystawiona przez 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie (w kościele w Andrzejewie); Kompania Honorowa Garnizonu Białystok wystawiona przez 18 Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku (na cmentarzu w Szumowie); Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawa (z Siedlec), podczas całej uroczystości.
REKLAMA


Program uroczystości:

15.03.2018 (czwartek)


18.00 - Spotkanie z ojcem Konradem Małysem OSB z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu (w Krakowie), wnukiem Innocentego Libury, żołnierza-ochotnika z 201 Pułku Piechoty

20.00 - 23.00 Warta honorowa w kościele w Andrzejewie przy trumnach poległych żołnierzy

16.03.2018 (piątek)

6.30 - 9.30
Warta honorowa

8.30 Nadzwyczajna wspólna sesja Rad Gmin Szumowo i Andrzejewo, podczas której zostanie podjęta uchwała o uczczeniu pamięci i oddaniu hołdu żołnierzom 201 Pułku Piechoty (ochotniczego)

10.00 Msza św. żałobna w intencji poległych żołnierzy, koncelebrowana, pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego J.E. Ks. Bp. Janusza Stepnowskiego

11.30 Przejście z kościoła do rogatek Andrzejewa, pożegnanie poległych żołnierzy przez mieszkańców Andrzejewa, a następnie przejazd do Szumowa przez Pęchratkę Małą, Paproć Dużą, Srebrną

12.30 Przemarsz konduktu pogrzebowego ulicami Szumowa do bram cmentarza

13.00 Początek uroczystości na cmentarzu w Szumowie

14.00 Zakończenie uroczystości


Komitet Honorowy Uroczystości: Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak Wojewoda Podlaski - Bohdan Paszkowski, J.E. Ordynariusz Diecezji Polowej Wojska Polskiego - Ks. Bp Gen. Bryg. Józef Guzdek, J. E. Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej - Janusz Stepnowski

Organizatorzy: Wójt Gminy Szumowo - Jarosław Cukierman, Wójt Gminy Andrzejewo - Michał Rutkowski, Fundacja "Honor, Ojczyzna" - im. Majora Władysława Raginisa, Stowarzyszenie "Wizna 1939"



W dniu uroczystości gościom-uczestnikom będą przypinane kokardy narodowe wykonane przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Starej Ruskołęce (gm. Andrzejewo), Szkoły Podstawowej w Szumowie, Zespołu Szkół Nr 1 im rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Maz. oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Warszawie. Będzie to znak naszej solidarności z poległymi bohaterami, a także wyraz uznania i hołdu dla wszystkich ochotników z 1920 roku.  W związku z uroczystością zostanie wydana gazetka okolicznościowa (w dniu uroczystości) oraz publikacja podsumowująca te wydarzenia.

Istnieje możliwość zgłoszenia delegacji do warty honorowej (po 2 osoby) tylko drogą mailową na adres [email protected]


Więcej informacji: http://wizna1939.eu/index.php/127-program-uroczystosci

źródło zdj. UG Andrzejewo

Zobacz również

Środki na otwarcie działalności w PUP

1 marca 2018, PUP Ostrów Maz., red. MK

Sprawdź, kto może się ubiegać o środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Policja poszukuje świadków

1 marca 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Ostrowska policja poszukuje świadków kilku kradzieży i zdarzeń drogowych.

Odnalezienie szczątków żołnierzy w Gminie Andrzejewo (zdjęcia)

4 stycznia 2018, Stowarzyszenie "Wizna 1939", Dariusz Szymanowski, red. MK

Pod koniec listopada br. podczas prac prowadzonych na terenie Gminy Andrzejewo, przez ekipę Stowarzyszenia "Wizna 1939", natrafiono na szczątki ludzkie.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]