Podczas trwania uroczystości w kościele w Andrzejewie (przy wejściu do kościoła), w czwartek i piątek, będzie wystawiona gablota z artefaktami odnalezionymi podczas ekshumacji. Tam też uczestnicy będą mogli wpisać się do Księgi Pożegnalnej poległych żołnierzy.
Na uroczystość przybędzie specjalna delegacja harcerzy ze Skarżyska-Kamiennej wraz ze sztandarem z 1919 roku, który odprowadzał na peron w Kamiennej (obecnie Skarżysko-Kamienna) idących na wojnę z bolszewikami harcerzy-ochotników, biorących później udział m.in. w walkach pod Paprocią i Pęchratką. Harcerze przywiozą także urnę z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich pobraną stamtąd w latach 80-tych, by dziś ziemię tę symbolicznie złożyć w grobie żołnierzy 201 PP. W związku z uroczystością pogrzebową żołnierzy-ochotników 201 PP specjalne pożegnanie przygotowywane jest także w Skarżysku-Kamiennej. Warto podkreślić, że tu pod Paprocią i Pęchratką poległ nie odnaleziony do dzisiaj 15-letni harcerz ze Skarżyska, Druh Franciszek Lech. Czy najmłodszy zidentyfikowany podczas ekshumacji poległy ochotnik to Druh Franciszek Lech? - nie można tego wykluczyć...; uroczystość w Szumowie będzie Jego symbolicznym pogrzebem.
Uroczystość odbędzie się według ceremoniału wojskowego, a zabezpieczać ją będą: Kompania Honorowa Garnizonu Ostrów Mazowiecka wystawiona przez 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie (w kościele w Andrzejewie); Kompania Honorowa Garnizonu Białystok wystawiona przez 18 Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku (na cmentarzu w Szumowie); Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawa (z Siedlec), podczas całej uroczystości.
Program uroczystości:
15.03.2018 (czwartek)
18.00 - Spotkanie z ojcem Konradem Małysem OSB z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu (w Krakowie), wnukiem Innocentego Libury, żołnierza-ochotnika z 201 Pułku Piechoty
20.00 - 23.00 Warta honorowa w kościele w Andrzejewie przy trumnach poległych żołnierzy
16.03.2018 (piątek)
6.30 - 9.30 Warta honorowa
8.30 Nadzwyczajna wspólna sesja Rad Gmin Szumowo i Andrzejewo, podczas której zostanie podjęta uchwała o uczczeniu pamięci i oddaniu hołdu żołnierzom 201 Pułku Piechoty (ochotniczego)
10.00 Msza św. żałobna w intencji poległych żołnierzy, koncelebrowana, pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego J.E. Ks. Bp. Janusza Stepnowskiego
11.30 Przejście z kościoła do rogatek Andrzejewa, pożegnanie poległych żołnierzy przez mieszkańców Andrzejewa, a następnie przejazd do Szumowa przez Pęchratkę Małą, Paproć Dużą, Srebrną
12.30 Przemarsz konduktu pogrzebowego ulicami Szumowa do bram cmentarza
13.00 Początek uroczystości na cmentarzu w Szumowie
14.00 Zakończenie uroczystości
Komitet Honorowy Uroczystości: Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak Wojewoda Podlaski - Bohdan Paszkowski, J.E. Ordynariusz Diecezji Polowej Wojska Polskiego - Ks. Bp Gen. Bryg. Józef Guzdek, J. E. Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej - Janusz Stepnowski
Organizatorzy: Wójt Gminy Szumowo - Jarosław Cukierman, Wójt Gminy Andrzejewo - Michał Rutkowski, Fundacja "Honor, Ojczyzna" - im. Majora Władysława Raginisa, Stowarzyszenie "Wizna 1939"
W dniu uroczystości gościom-uczestnikom będą przypinane kokardy narodowe wykonane przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Starej Ruskołęce (gm. Andrzejewo), Szkoły Podstawowej w Szumowie, Zespołu Szkół Nr 1 im rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Maz. oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Warszawie. Będzie to znak naszej solidarności z poległymi bohaterami, a także wyraz uznania i hołdu dla wszystkich ochotników z 1920 roku. W związku z uroczystością zostanie wydana gazetka okolicznościowa (w dniu uroczystości) oraz publikacja podsumowująca te wydarzenia.
Istnieje możliwość zgłoszenia delegacji do warty honorowej (po 2 osoby) tylko drogą mailową na adres [email protected]
Więcej informacji: http://wizna1939.eu/index.php/127-program-uroczystosci źródło zdj. UG Andrzejewo
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.