Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało wszystkie szkoły i placówki oświatowe, by 21 marca uczniowie oraz ich rodzice brali udział w bezpłatnych i ogólnodostępnych pokazach, zajęciach warsztatowych, prezentacjach multimedialnych, grach i zabawach, projekcjach filmów, spotkaniach oraz pokazowych lekcjach dotyczących nowoczesnych technologii, które mogą być wsparciem w nauce.
Ostrowska Dwójka zadeklarowała swój udział i aktywnie włączyła się do projektu MEN. Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie i ich rodzice mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach, których celem była promocja edukacji cyfrowej. Wszystkie lekcje odbywały się wykorzystaniem tablicy interaktywnej i programów multimedialnych.
Uczniowie młodszych klas tropili ślady wiosny m.in. oglądając film "Zwiastuny wiosny", na podstawie którego musieli później wykonać interaktywny quiz w rozpoznawaniu kwiatów; rozwiązując krzyżówkę interaktywną na podstawie wcześniej obejrzanej prezentacji o pierwszych wiosennych kwiatach oraz ucząc się piosenki "Maszeruje wiosna" z wykorzystaniem karaoke.
Uczniowie klas starszych również interaktywnie uczcili początek wiosny. Na lekcjach przyrody, na podstawie obejrzanej prezentacji multimedialnej "Rośliny wiosenne", uczyli się gatunków poprzez rozwiązywanie zadań interaktywnych - łączenie zdjęć roślin z nazwą gatunkową. Na muzyce rozbrzmiewała piosenki pt. "Wiosna, wiosenka" z wykorzystaniem podkładu karaoke z programu "Wygraj Sukces". Wyszukiwali też ilustracje w Internecie, jako podkład do słów piosenki. Na lekcjach języka niemieckiego korzystali z platformy edukacyjnej Kahoot, a na języku polskim podsumowaniem tematu "Motyw wiosny w literaturze i sztuce" była gra multimedialna "Władcy słów". Na lekcjach matematyki uczniowie uczestniczyli w turnieju klasowym "Łamigłówki zespołowe" z wykorzystaniem programów multimedialnych, a na lekcjach fizyki i chemii wykorzystano aplikacje i symulacje komputerowe.
Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie wspólnie oglądali anglojęzyczne filmiki "Nasza szkoła wiosną", które zostały przez nich wcześniej samodzielnie nagrane z wykorzystaniem telefonów komórkowych. Na zajęciach komputerowych zastosowano metodę odwróconej lekcji za pomocą wykorzystania gamifikacji w edukacji, a na lekcjach informatyki, biologii i historii wykorzystano Technologii Rozszerzonej Rzeczywistości, która umożliwia połączenie w czasie rzeczywistym prawdziwego, realnego świata, z generowanym cyfrowo obrazem.
Imprezy towarzyszące multimedialnym lekcjom w ty dniu to: szkolny turniej matematycznej gry online "Mistrz 1024", prezentacje dla społeczności szkolnej i rodziców multimedialnych projektów gimnazjalnych "Od książek do kart i z powrotem" oraz "Odżywiamy skórę na wiosnę", warsztaty edukacyjne dla uczniów i rodziców pt. "Robot Photon wyrusza na poszukiwanie wiosny", rodzinny turniej dla uczniów i rodziców - gry i zabawy z wykorzystaniem podłogi interaktywnej.
Przez cały dzień na szkolnej świetlicy odbywały się zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W trakcie słuchania wyszukanych w Internecie utworów muzycznych, uczniowie tworzyli prace plastyczne o tematyce wiosennej. Kolejną atrakcją była wirtualna wycieczka do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wykorzystując tak ogromne ilości nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, uczniowie trafili w końcu na długo wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. To właśnie dzięki nim po południu na Ostrowią zaświeciło słońce.
Zobacz filmiki nagranie przez uczniów:
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.