Na uroczystości przybyły licznie zespoły z różnych stron Polski: Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca "Wach" z Wach, Zespół "Kotwica" z Kowna, "Melodia" z Augustowa, "Błękitne berety" z Bydgoszczy, kapela ludowa "Łobuziacy" z Łobez. Pięknie prezentowała się Orkiestra Dęta i Mażoretki z Niebylca, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa, Orkiestra OSP z Kadzidła. Jedyny na Laudzie i Żmudzi Polski Zespół Śpiewaczy z Kiejdan "Issa" założony przez panią Irenę Duchowską, główną organizatorkę festynu "Znad Issy" pięknie śpiewał polskie piosenki. W Kiejdanach występował też ZPiT "Wileńszczyzna" z Wilna.
W dniu 2 czerwca uczestnicy uroczystości odwiedzili historyczne miejsca z "Potopu" H. Sienkiewicza - Pacunele i Wodokty. W Pacunelach byli na inscenizacji wesela wiejskiego, zwiedzili miejscowy kościółek oraz cmentarz, na którym można odnaleźć groby z polskimi nazwiskami. W Wodoktach uczestniczyli we mszy ś. w języku polskim.
W Kiejdanach na spotkaniu literackim w Centrum Wielokulturowym zaprezentowano kolejny, siódmy tomik wierszy Ireny Duchowskiej pt. "W zielonej dolinie". Prezentacji wierszy wraz z autorką dokonała wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Urszula Wołosiewicz.
Następnie zespoły w pięknym wielobarwnym korowodzie z biało-czerwonymi flagami i balonikami przeszły przez starówkę Kiejdan ze Starego Rynku do Centrum Kultury gdzie odbył się festiwal zakończony rozdaniem dyplomów i wspólnym odśpiewaniem Roty.
3 czerwca dzień rozpoczął się w Poniewieżu od mszy św. w Katedrze pw. Chrystusa Króla. Msza była odprawiana w języku polskim, litewskim i łacińskim. Po mszy św. zespoły przy dźwiękach orkiestry przeszły na Plac Wolności, gdzie przez 4 godziny odbywały się występy 30 zespołów polskich i litewskich.
W trakcie występów został zaprezentowany sztandar dla Związku Polaków Kiejdan ufundowany przez wyjeżdżające zespoły, instytucje i osoby prywatne. Sztandar nie został jeszcze ukończony więc wicestarosta Urszula Wołosiewicz zaprosiła członków Stowarzyszenia Polaków Kiejdan do Polski na wyświęcenie i przekazanie sztandaru. Sztandar jest darem na 100 - lecie niepodległości Polski i Litwy.
W Kiejdanach gościł kierownik wydziału konsularnego Ambasady RP w Wilnie Marcin Zieniewicz, wicedyrektor administracji samorządu rejonu kiejdańskiego Antanas Pavolis, o. Emilian Bojko z Kowna (Karmelita), natomiast w Poniewieżu emerytowany biskup Poniewieża Jonas Kauneckas.
Organizatorami festynu w Kiejdanach byli: Stowarzyszenie Polaków Kiejdan, Oddział ZPL "Lauda", Centrum Kultury i Centrum Wielokulturowe w Kiejdanach.
Organizatorzy festynu w Poniewieżu: Klub Aktywnych kobiet z Poniewieża, Szkoła Głuchych i Słabo słyszących, Stowarzyszenie Polaków Kiejdan', Oddział ZPL "Lauda".
Wyjazd zespołów wspomagał finansowo Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Powiat Ostrowski, Gmina Małkinia Górna, Gmina Andrzejewo, Miasto i Gmina Brok. Część kosztów pokryli sami uczestnicy.
Mottem tych uroczystości był cytat z wiersza Ireny Duchowskiej: "Od Janowa do Datnowa, brzmiała kiedyś polska mowa. I choć Lauda była mała dusza Polski tu została".
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.