75. rocznica buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II

Dodano: 29 lipca 2018 08:47, Autor: Żydowski Instytut Historyczny, red. MK

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza do udziału w obchodach wszystkich, którzy chcą oddać hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.
2 sierpnia Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma organizuje uroczystości upamiętniające 75. rocznicę buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II.
REKLAMA


Od 22 lipca 1942 roku w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince w ciągu kilkunastu miesięcy zamordowano ponad 900 tysięcy polskich Żydów. 2 sierpnia 1943 roku więźniowie wzniecili powstanie, którego celem było zniszczenie ośrodka zagłady i wydostanie się na wolność. W czasie walk przez okalające obóz zasieki przedostało się najwyżej 300 osób, z których zaledwie kilkudziesięciu udało się zbiec i dożyć końca wojny.

Od 2013 roku Żydowski Instytut Historyczny organizuje na terenie Muzeum Treblinka obchody rocznicy tego wywołanego przez członków Sonderkommanda powstania. Przez kilka lat w uroczystościach brał udział ostatni żyjący uczestnik buntu, późniejszy powstaniec warszawski Samuel Willenberg.

Tegoroczne obchody rozpoczną się 2 sierpnia o godz. 11:15 pod pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinka. Wezmą w nich udział: gość honorowy - Ada Krystyna Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, wraz z rodziną, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, żydowskich organizacji religijnych oraz społecznych.

- Jednym z najbardziej przeraźliwych elementów śmierci w Treblince było pogrzebanie w dołach zapomnienia - mówił podczas zeszłorocznych obchodów prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Mając na celu przywrócenie pamięci o setkach tysięcy bezimiennych ofiar tego największego cmentarzyska polskich Żydów, Instytut wraz z Fundacją "Pamięć Treblinki" realizuje projekt Księga imion. Od zeszłego roku udało się odnaleźć ponad 20 000 nowych nazwisk zamordowanych w obozie osób.

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza do udziału w obchodach wszystkich, którzy chcą oddać hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.

Program obchodów:
11:15 - główne uroczystości pod pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)

12:15 - otwarcie wystawy w budynku Muzeum Treblinki "Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę"

Źródło zdj. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Zobacz również

Oferty pracy aktualne na dzień 27.07.2018 r.

27 lipca 2018, PUP Ostrów Maz., red. MK

Piekarz cukiernik, kelner, nauczyciel języka angielskiego - zobacz, kogo potrzebują do pracy w ostrowskim PUP-ie.

KP w Małkini Górnej poszukuje świadków zdarzeń

27 lipca 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Wszystkie osoby, które były bezpośrednimi świadkami powyższych zdarzeń, proszone są o kontakt z policją.

Rada Miasta przeznaczyła dodatkowe środki na inwestycje

27 lipca 2018, UM Ostrów Maz., red. MK

Radni jednogłośnie poparli zwiększenie środków na realizację trzech zadań inwestycyjnych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]