Sprzedający "dopalacze" traktowani jak handlarze narkotyków

Dodano: 25 sierpnia 2018 10:01, Autor: KGP, red. MK

Od wtorku obowiązują przepisy, które mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.
Nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada penalizację posiadania tzw. dopalaczy. Za posiadanie ich znacznych ilości grozi do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat.
REKLAMA


Po zmianach listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie "wymykali się" poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Przepisy zakładają zapewnienie takiego samego wsparcia osobom uzależnionym od dopalaczy jak od narkotyków - będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Eksperci podnoszą, że dopalacze to nie tylko problem ludzi młodych. Ofiarami coraz częściej padają osoby dorosłe. Na podstawie obserwacji objawów, z jakimi zatruci dopalaczami trafiają do szpitali, toksykolodzy podejrzewają, że na nielegalnym rynku pojawiły się substancje o bardzo niebezpiecznym działaniu, powodujące m.in. przedłużające się objawy niewydolności oddechowej.

Źródło zdj. KGP

Zobacz również

Oferty pracy aktualne na dzień 24.08.2018 r.

24 sierpnia 2018, PUP Ostrów Maz., red. MK

Doradca klienta, mechanik samochodowy, asystent/ka - zobacz, kogo potrzebują do pracy w ostrowskim PUP-ie.

Dni Kukurydzy 2018 za nami (zdjęcia)

24 sierpnia 2018, UG Andrzejewo, red. MK

W dniach 18 - 19 sierpnia 2018 roku w Andrzejewie odbyła się już po raz siedemnasty impreza plenerowa pn. Dni Kukurydzy, której organizatorem był Wójt Gminy Andrzejewo.

Czytelnicy pytają: czemu Sanepid nie bada kleszczy pod kątem boreliozy?

23 sierpnia 2018, MK

Jedna z czytelniczek chce wiedzieć, dlaczego w ostrowskim Sanepidzie nie bada się kleszczy pod kątem boreliozy.

Komentarze

Dodano: 25 sierpnia 2018 10:48, (robertb)

a co z wódką? najgorszym dostępnym dopalaczem na rynku ?

 

Dodano: 25 sierpnia 2018 16:02, Nidas (nidas)

Podobno w bloku na Armii Krajowej działa jakiś dealer. Ludzie podchodzą pod blok, gość coś im daje i zgarnia kasę.

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]