Łagodna zima, długie gorące lato, niewielkie dobowe wahania temperatury - tak w skrócie można opisać pogodę na Cyprze. Klimat śródziemnomorski z cechami półpustynnego gwarantuje ciepłe i bezdeszczowe lato. Lipiec i sierpień to okres największych upałów, ale też najcieplejszej wody w morzu. Pora deszczowa przypada na styczeń i luty, jednak od kilku lat notuje się mniejszą niż zwykle ilość opadów, a średnie temperatury powietrza w dzień przekraczają 20°C. Optymalne warunki do odpoczynku połączonego ze zwiedzaniem przypadają na miesiące wiosenne i jesienne.
Nad morze i w góry
Cypr może pochwalić się wyjątkowo czystymi plażami, stąd nie dziwi obecność wielu turystów przybywających na wyspę właśnie po to, by odpoczywać nad Morzem Śródziemnym. Dobrze zagospodarowane plaże, wypożyczalnie sprzętu plażowego i wodnego, krystalicznie czysta i ciepła woda - idealne miejsce dla tych, którzy na urlopie uciekają od nadmiaru aktywności fizycznej.
Miłośnicy górskiego trekkingu także nie poczują się rozczarowani. Na Cyprze są aż dwa pasma górskie: Kierinia i Troodos. Najwyższy szczyt Cypru - Olimbos, wznosi się na wysokość 1951 m n.p.m. To dość, by pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej poczuli się usatysfakcjonowani.
Wyspa zabytkami stojąca
Na tej smaganej biczem historii wyspie do dziś można znaleźć wiele unikalnych zabytków pozostałych po Starożytności. Zwiedzając Cypr, trzeba koniecznie zarezerwować czas na wizytę w Pafos - jeśli nie najstarszym, to na pewno jednym z najstarszych miast na świecie. Znajdziemy tu doskonale zachowane Grobowce Królewskie, wykute w monolitycznej skale i zachwycające precyzją wykonania mozaiki z II wieku - odkryte przypadkowo dopiero nieco ponad pięćdziesiąt lat temu. Innym równie starym miastem jest Larnaka, ale tę odwiedza się w szczególności dla walorów przyrodniczych.
Po starożytnym mieście Kourion pozostały dziś tylko ruiny, ale ruiny wyjątkowo dobrze zachowane. Niegdyś było to ważne miasto na szlaku handlowym, dziś - ważny punkt na trasie cypryjskich zabytków. Doskonale zachowały się stare łaźnie, rynek i teatr. Podobnie jak w Pafos tak i tu warto patrzeć pod nogi ze względu na mozaiki podłogowe.
Góry Troodos to nie tylko idealne miejsce na trekking i wspinaczkę. Miłośnicy sztuki koniecznie muszą zajrzeć do starych, bizantyjskich kościołów bogato zdobionych naściennymi freskami.
Tu, gdzie narodziła się Afrodyta
Chociaż zgodnie z mitologią Afrodyta była grecką boginią, za miejsce jej narodzin uznaje się Cypr. Ponoć to tu wyłoniła się z morskiej piany. Miejsce narodzin bogini ma symbolizować Skała Afrodyty, majestatyczny kamienny kolos u wybrzeży wyspy. Jeśli wierzyć legendom, ten, kto opłynie go trzy razy, może liczyć na wieczną młodość, niezwykłą płodność i ogromne szczęście w miłości. Skała do małych nie należy, więc wyzwanie powinni podjąć tylko ci, którzy naprawdę umieją pływać.
Jeden Cypr - dwa Cypry
Mówiąc "Cypr" na ogół mamy na myśli wyspę i państwo. Traktujemy to jako jedność. Stolicą Cypru jest Nikozja i też nikt nie wyobraża sobie, że miasto to podzielone jest niczym niegdyś Berlin. W rzeczywistości na Cyprze funkcjonują dwa odrębne państwa, choć to drugie - Turecka Republika Cypru Północnego, formalnie zostało uznane tylko przez Turcję. Sama Nikozja podzielona jest pasem ziemi niczyjej, tak zwaną Zieloną Linią.
Wycieczkę na Cypr bez problemu zarezerwujesz nahttps://www.itaka.pl/nasze-kierunki/cypr.html. Jeśli chcesz zwiedzić turecką część Cypru, musisz przekroczyć granicę i uzyskać wizę. Dostaniesz ją od ręki, musisz tylko dopilnować, by była na oddzielnym papierze. Jeśli pozwolisz ją sobie wbić do paszportu, możesz mieć problem z powrotem do greckiej części Cypru.
Cypr jest krajem należącym do Unii Europejskiej, ale Turecka Republika Cypru Północnego już nie. Stąd podróż na drugą stronę Zielonej Linii jest swoistą podróżą w czasie, można poczuć się jak w późnym PRL-u. I co ciekawe, w obu częściach wyspy obowiązują różne strefy czasowe.
Komentarze
Dodano: 6 listopada 2018 09:10, (karolajna33)
Byłam na Cyprze rok temu i wróciłam zadowolona z wakacji w tym roku w wakacje nie miałam czasu bo tyle pracy było i dopiero na początku grudnia enterem polecę n Kanary. Przyda mi się odpoczynek.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.