Dla wielu rozpoczęły się już wakacyjne przygody. Ja pragnę dzisiaj zachęcić do nieco innego spędzenia wolnego czasu; nie do relaksu czy luksusu, ale do szczególnego typu rekolekcji, rekolekcji, które codziennie, przez kolejne 14 dni sierpnia, odbywają się w innym miejscu i innej scenerii, wśród nowo poznanych ludzi. Część z obecnych zapewne już się domyśla, że chodzi o Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską na Jasną Górę.
Każdy, kto choć raz był na pątniczym szlaku wie, jak dużo wyrzeczeń i niekiedy cierpienia potrzeba, zanim stanie się przed Obrazem Czarnej Madonny - Tej, której Ojciec Święty, Jan Paweł II, zawierzył całego siebie.
Jednak, kiedy najbardziej utrudzony pątnik spojrzy w oczy Maryi - Królowej Polski, natychmiast zapomina o wszelkich niedogodnościach, które napotkał, o niesamowitym skwarze, ulewach, czy bólach mięsni. Pozostają tylko łzy radości ze spotkania z Matką; czas na rozmowę, do której tak długo trwały przygotowania, zarówno te organizacyjne, jak i duchowe.
Dla tych, którzy nie byli jeszcze na pielgrzymce - jak wygląda nasz dzień?
Na codzienny szlak pielgrzymkowy wyruszamy już między 6 – 7 rano, a więc co najmniej godzinę wcześniej musimy wstać. Codziennie pokonujemy średnio 35 km, a każdy dzień jest podzielony na kilka etapów, przeważnie 5 – 10 km.
Codziennie towarzyszy nam modlitwa, na która składają się: godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego, pacierz katechizmowy. Każdego też dnia pielgrzymi wysłuchują poranną medytację, konferencję, świadectw życia, a wszystkie te punkty modlitewne przeplatają młodzieńcze śpiewy piosenek, które unoszą pielgrzymów nad ziemię i dzięki którym nie czuje się bólu. Oczywiście jest tez czas na rozmowę z osobami, które idą obok mnie; na żarty, a nawet zabawę.
Dla wielu, szczególnie młodych ludzi, wielkim przeżyciem jest Sakrament Pokuty sprawowany w drodze. Na końcu każdej grupy idą kapłani, którzy służą spowiedzią i rozmową.
Pamiętam, jak jednego roku, sam nie miałem już sił by iść kolejne 10 km, ale zaraz na początku kolejnego etapu podeszła do mnie osoba proszącą o spowiedź; szliśmy prawie 2 godziny – a mi zabrakło czasu na rozgrzeszenie – i to nie, dlatego że ta osoba miała tak dużo grzechów, ale dlatego że spowiedź na pielgrzymce, to przede wszystkim rozmowa, wyjaśnienie wielu wątpliwości – warto doświadczyć takiej formy spowiedzi, na którą, na co dzień nie ma czasu w kościołach.
Centralnym punktem dnia jest Msza św., zarówno na miejscu noclegu, jak i na trasie w ciągu dnia. Każdy dzień kończy się Apelem Jasnogórskim o godz., 21.00.
W tym roku dodatkowym punktem dnia będzie Adoracje Najświętszego Sakramentu. Jest to szczególny czas. Przeżywamy „Rok Eucharystii”, ogłoszony przez Papieża Jana Pawła II.
Wybierzmy się na pielgrzymkę, aby podziękować Bogu i Matce Najświętszej za dar pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, prosząc jednocześnie, aby jego nauka i świadectwo życia, zaowocowały w życiu każdego z nas.
Naszym modlitwom będziemy polecać, Panu, osobę papieża Benedykta XVI, prosząc dla Niego o potrzebne dary Ducha Świętego w kierowaniu Kościołem, w tych trudnych czasach.
WYMARSZ:
- z Ostrowi Mazowieckiej – 2 sierpnia.
grupa srebrna, błogosławionego Władysława z Gielniowa, podążać będzie przed oblicze Pani Jasnogórskiej, po Mszy św. o godz. 9.00 sprawowanej przez Ks. Bpa Stanisława. Pielgrzymi będą się modlić przy relikwiach św. Teresy, które w tym czasie nawiedzają parafię Wniebowzięcia NMP.
Przewodnikami będą:
- Ks. Dariusz Krajewski
- i Ks. Łukasz Grabowski.
W grupie pielgrzymują pątnicy z następujących dekanatów: Ostrów Maz: Wniebowzięcia NMP (w tym parafie z Małkini), Ostrów Maz. Chrystusa Dobrego Pasterza. W roku ubiegłym szło nas w grupie ok. 220 osób, a w tym… to już zależy od Was
ZAPISY na XXI Pieszą Łomżyńską Pielgrzymkę – w ostatnim tygodniu lipca w parafiach
Uwaga! W bieżącym roku, aby zdać bagaż na samochód ciężarowy grupy, będziemy musieli okazać KARTĘ PIELGRZYMA.
Młodzież:
- do lat 15 włącznie pielgrzymuje w towarzystwie osoby pełnoletniej,
- od 16 do 18 lat wędruje za pisemną zgodą rodziców, przedstawioną przy zapisie.
Wpisowe na pielgrzymkę, pozostaje bez zmian, jak w roku ubiegłym. Wynosić będzie: uczestnicy do lat 15 włącznie - 35 zł., starsi - 40 zł.
Pamiętajmy o zabraniu “Książeczki Usług Medycznych” - RUM.
ZAKOŃCZENIE PIELGRZYMKI:
Wejście na Jasną Górę, w dniu 13 sierpnia, nastąpi ok. godz. 18.30, gdzie przed Wałami Jasnogórskimi odbędzie się prezentacja Pielgrzymki. Ok. godz. 19.00 pod przewodnictwem Pasterza Diecezji, Bpa Stanisława Stefanka, będziemy uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.
Rozwiązanie XXI PPŁ nastąpi 14 sierpnia, po Mszy św. o godz. 9.00 .
Szczegóły zamieszczone są na naszej stronie pielgrzymkowej: http://www.pielgrzymka.lomza.opoka.org.pl
Komentarze
Dodano: 14 lipca 2005 16:14, ~Topograf
To pokazanie drogi z Ostrowi na Jasną Góre wiedzie z dołu do góry oczywiście nie dlatego ze Częstochowa jest na północny wschód od Ostrowi lecz dlatego że na Górę zawsze wchodzi się do góry... Co za debil to namalował? Dziecko z podstawówki lepiej by to odpacykowało..
Dodano: 14 lipca 2005 16:17, ~Pielgrzymek
Jak se kupie kamaszki to też podrepcze do Najświętszej Panienki Zawsze Dziewicy. Pasiami lubie Dziewicę!
Dodano: 14 lipca 2005 16:19, ~Kierowca Tira
Uprasza się pielgrzymujących o zabranie z domów środków czystości i ich stosowanie aby z maszerującej kolumny nie roznosił się na okolicę fetor.
Dodano: 14 lipca 2005 16:22, ~Rodzina RM
Każdy kto w Boga wierzy na Jasną Górę! Ostatni odcinek proponuje pokonać na kolanach ku chwale Najjaśniejszej!
Dodano: 16 lipca 2005 15:26, ~aniołek
super przygoda, wspaniali ludzie i bliskosc z tym co w zyciu wazne :) tzn z Bogiem :) super wspomnienia :)
Dodano: 26 lipca 2005 13:19, ~Pielgrzymek
Nareszcie znowu pielgrzymka ! Zawsze nie mogą się jej doczekać bo uwielbiam ten niezobowiazujący sex z piegrzymującymi dziewczynami pod chmurką
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.