W uroczystym rozpoczęciu wydarzenia głos zabrała dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Dorota Socik, a także Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. Po oficjalnym powitaniu zgromadzonych gości rozpoczęły się prezentacje.
Jako pierwsza wystąpiła dyrektor Dorota Socik, która zaprezentowała temat dotyczący działalności instytucji muzealnej w ramach upowszechniania wartości patriotycznych na przykładzie muzeum i jego misji. Wymieniła m.in. upamiętnienie postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony Marii z Ostrowskich, prezentacja historii Ostrowi Mazowieckiej oraz integracja ludności lokalnej wobec wspólnych wartości patriotycznych muzeum.
Następnie głos zabrał prelegent ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Katedry Socjologii Regionalizmu i Miasta, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który opowiadał o patriotyzmie lokalnym.
A o patriotyzmie gospodarczym 100 lat temu i współcześnie odpowiedział prelegent prof. dr hab. Henryk Wnorowski z Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie, Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Poruszył kwestie takie jak: znaczenie gospodarki współcześnie, skąd jej waga? Czy coś się zmieniło? - w porównaniu z przeszłością.
Czwartą poruszaną kwestią była rola wojska jako instytucji kształtującej postawy patriotyczne, które zaprezentował przed zainteresowanymi ppłk. Paweł Nawarycz z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, wydział kultury i organizacji służby wychowawczej. Zostały omówione zagadania m.in. : postawy wobec narodu i ojczyzny, wychowanie wojskowe, działalność pedagogiczna i upowszechnianie tradycji. Po wystąpieniach wyżej wymienionych osób nadszedł czas na przerwę, podczas której goście mogli obejrzeć wystawę z pierwszego festiwalu odbywającego się w maju 2018 roku "Moda na folklor".
Kolejnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu genealogicznego "Skąd Nasz Ród? zorganizowanego przez Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, przez przewodniczącą komisji konkursowej dr. Małgorzatę Frąckiewicz - językoznawcę na Uniwersytecie w Białymstoku, wiceprezesa Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Drugie miejsce w konkursie zajęły: Katarzyna Tumiłowicz - Piotrowska i Urszula Wołosiewicz. Pierwsze i trzecie miejsce nie zostało przyznane. Antonina Kubat została wyróżniona za drzewo genealogiczne, Mateusz Socik za opracowanie ze zdjęciami, a Jakub Stefaniak za komiks. Uczestnicy otrzymali nagrody za udział w konkursie. Po wręczeniu upominków nagrodzeni opowiedzieli pokrótce o swojej pracy.
Pani dr. Małgorzata Frąckiewicz przedstawiła także prezentację o nazwisku m.in. jako szczególnym, dokumencie historycznym. Kolejnym punktem było rozwinięcie prezentacji tematycznej przez Grzegorz Jasionowskiego - dyrektora ZS nr 1 im .rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej, Marcina Sochonia - wiceprezesa Stowarzyszenia "Wizna 1939". Wystąpił także Jarosław Stryjek - regionalista i pasjonat historii lokalnej.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.