Temat szkolenia: "Polska szkoła wobec wielonarodowości i wielokulturowości uczniów - perspektywa szkoły", doskonale wpisuje się w potrzeby i wyzwania, jakie stawiane są przed dzisiejszą szkołą i nauczycielami. Głównymi celami szkolenia było: poznanie przebiegu procesu adaptacji kulturowej, stworzenie wizerunku szkoły jako miejsca adaptacji dla ucznia cudzoziemskiego; kształtowanie postaw nauczycieli wobec różnorodności kulturowej; poznanie aktów prawnych regulujących problemy migracyjne oraz zasad i regulaminów obowiązujących w placówkach europejskich dotyczących pracy z uczniem innej narodowości i kultury; podnoszenie kompetencji nauczycieli oraz ich umiejętności w zakresie pracy z klasą wielokulturową; poznanie sposobów organizacji pracy w wielokulturowej placówce oświatowej ze szczególnym uwzględnieniem wyrównywania braków w nauce oraz pokonania bariery językowej; poznanie kultury, tradycji i metod organizacji pracy w kraju przyjmującym oraz doskonalenie języka obcego; wymiana doświadczeń z nauczycielami dotyczących wielokulturowości w szkole; poprawa wizerunku szkoły, jako instytucji ustawicznie doskonalącej i podnoszącej jakość wykonywanej pracy.
Bogaty program szkoleniowy pozwolił na wzbogacenie warsztatu pracy, zdobycie ciekawych doświadczeń i poszerzenie wiedzy. Nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach na tematy związane z systemem edukacji we Włoszech, promocją wartości europejskich poprzez działania związane z mobilnością uczniów, wymianą kulturalną i współpracą pomiędzy różnymi krajami. Bogate szkolenia na temat zmian w tożsamości społecznej pod wpływem kultury dominującej oraz wpływu kultury mniejszości na kulturę dominującą, stały się inspiracją do dalszej pracy. Uczestnicy mięli możliwość udziału w obradach na temat umiejętności przydatnych podczas rozwiązywania konfliktów, a także roli skutecznej komunikacji sprzyjającej stworzeniu pozytywnej i angażującej atmosfery. Zwięczeniem pracy była wizyta w jednej z sycylijskich szkół, spotkanie z jej przedstawicielami i możliwość wymiany spostrzeżeń i doświadczeń.
Oprócz szkoleń z zakresu w/w tematu, nauczyciele mieli okazję poznać włoską kulturę: język, zabytki i kuchnię. Barcellona Pozzo di Gotto to bardzo miłe i spokojne miasto, położone nad morzem. Jest tutaj wiele interesujących miejsc do odwiedzenia, jak bazylika św. Sebastiana, muzeum etnohistoryczne "Nello Cassata", czy "Jalari" park i muzeum. W otoczeniu tejże miejscowości znajdują się piękne i znane ośrodki: Palermo, Cefalu czy Taormina, malowniczo położone miasta, słynące ze swej historii, architektury i specyficznej kuchni.
Projekt w całości finansowany przez Unię Europejską w ramach programu ERASMUS PLUS
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.