Pustynia to teren o dużej powierzchni, pozbawiony zwartej szaty roślinnej, gdzie przynajmniej okresowo występują wysokie temperatury i jest mało opadów- powiedział prowadzący.
W swoim wykładzie najbardziej skupił się na "polskiej Saharze", czyli Pustyni Błędowskiej, będącej niewątpliwie jedną z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce. Pustynia ta leży na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego.
Pustynia Błędowska, co prawda nie jest pustynią w sensie klimatycznym i nie można porównywać jej do takich pustyń jak: Sahara, Gobi i Atakama.
Pustynia Błędowska powstała prawdopodobnie w wyniku katastrofy ekologicznej, spowodowanej przez intensywny na tych terenach przemysł hutniczy. Gdyby nie to, prawdopodobnie dalej rósłby w tym miejscu las.
Ciekawostką jest też to, że jeszcze na początku XX wieku można było zaobserwować tam burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany, a na tym niezaludnionym terenie zostały zrealizowane zdjęcia do ekranizacji filmu "Faraon" oraz "W pustyni i w puszczy".
Prowadzący powiedział, że fauna Pustyni Błędowskiej to głównie owady i ptaki. Na szczególną uwagę zasługuje skowronek borowy i świergotek polny. Nad Białą Przemszą, która płynie przez środek tego niezaludnionego obszaru, występują m.in. piżmaki i bobry. Jeśli chodzi o florę, to na szczególną uwagę zasługuje szczotlicha siwa i sporek wiosenny.
Prowadzący wspomniał studentom również o innych obszarach, które cechują się podobnym ukształtowaniem. Zalicza się do nich, takie miejsca jak: Pustynia Borów Dolnośląskich, Pustynia Kozłowska i Pustynia Siedlecka.
Komentarze
Dodano: 21 listopada 2018 21:20, (pioter1)
to im potrzebna wiedza!!! jak umarłemu kadzidło. szkoda kasy na ten UTW. jak do tej pory nic nie wiedzieli o "polskiej saharze' i bez tej wiedzy dalej będą żyć.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.