Dlaczego energia elektryczna jest tak droga?
Energia elektryczna w życiu współczesnego człowieka jest dokładnie wszędzie: oświetlenie, zasilanie urządzeń użytku domowego, telefonów komórkowych i komputerów, a nawet środków transportu prywatnych i komunikacji miejskiej. Nie możemy wyobrazić codzienności bez prądu. Ale mało kto wie skąd pojawia się energia elektryczna i co powoduje jej wysoką cenę.
Choć coraz więcej prądu jest produkowanego w sposób przyjazny naturze, czyli energia elektryczna produkowana w hydroelektrowniach czy wiatrowych elektrowniach, procent energii produkowanych z węgla jest powalająco wysoki. Właśnie w tym i tkwi problem wysokiej ceny za prąd, nie tylko w Polsce, a na całym świecie. Koszt produkcji energii elektrycznej z węgla jest wysoki nie tylko przez coraz większą cenę samego surowca, a także dochodzi wysoki koszt podatków od emisji spalin, które są wprowadzone w związku z naciskiem na ochronę środowiska. Więcej na temat ceny prądu dowiesz się z tego artykułu: https://poprostuenergia.pl/dlaczego-ceny-pradu-w-polsce-tak-bardzo-sie-roznia/
Jakie są nasze alternatywy i czego oczekiwać w przyszłości od cen za prąd?
Wzrost cen na zasoby, których potrzebujemy na co dzień stanowi duży problem, który niestety nie rozwiąże się samodzielnie. Jak obniżyć cenę za energię elektryczną czy nawet zatrzymać jej wzrost całkowicie? Rozwiązaniem jednocześnie dwóch kolosalnych problemów takich jak ciągle wzrastająca cena za energię elektryczną oraz sytuacja ekologiczna, jest zmiana priorytetów i odejście od standardu produkcji prądu z węgla.
Największą zaletą produkcji prądu za pomocą wody czy wiatru jest nieograniczona ilość surowca, gdyż właściwe ulokowanie elektrowni daje możliwość produkowania energii w praktycznie nieskończoność. Co z drugiej strony jest niemożliwe w przypadku produkcji prądu z węgla, którego ilość jest ograniczona, a ilość wydobywana co rok powoduje, że zasoby węgla maleją z niewiarygodną prędkością.
Cena prądu nie przestanie wzrastać, dopóki nie zrezygnujemy z produkcji prądu z surowców, których ilość jest ograniczona, takich właśnie jak węgiel. W celu obniżenia kosztów energii elektrycznej potrzebujemy szukać nowych rozwiązań, zamiast koncentrować się na przestarzałych technologiach.
Komentarze
Dodano: 29 listopada 2018 16:46, aha! (aha1000)
No i czemu ten artykuł ma służyć?
Dodano: 29 listopada 2018 18:26, (arczibald)
Co za brednie, prad jest drogi bo unia wymyslila oplaty co2. W Polsce wegla jest w brud ale przeciez ktos musi kupywac od niemcow drogie i nieefektywne technologie ekologiczne, a sami otwieraja nowe elektrownie weglowe.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.