Obecnie biblioteki wykorzystują różnorodne rozwiązania, aby dotrzeć do nowych czytelników i rozbudzić w nich zainteresowanie książkami. Często podejmują nietypowe formy działalności. Praca bibliotek nie ogranicza się już, tak jak dawniej, tylko do gromadzenia, opracowywania i wypożyczania książek. Teraz polega również na działaniach promujących czytelnictwo.
Biblioteki, przy organizacji wydarzeń literackich, współpracują z lokalnymi podmiotami. Pojawiają się z ofertą podczas lokalnych pikników, współpracują z instytucjami oświatowymi i kulturalnymi. Wychodzą z ofertą do potencjalnego czytelnika.
To właśnie ten pierwszy kontakt dziecka z książką może zaowocować i zamienić się w radość czytania. Mądra książka jest czymś pięknym i niezwykłym dla obcujących z nią młodych czytelników. Łatwy kontakt z biblioteką i pomoc przy wyborze lektury, to niewątpliwie duże udogodnienia.
Czytanie ciekawej historii sprawia dzieciom radość i pozwala gimnastykować wyobraźnię. Czas poświęcony na czytanie na pewno nie będzie stracony. Obcując z książką, dziecko uczy się patrzeć i słuchać, poznaje świat oraz nowe słowa i pojęcia. Nauka języka przychodzi samoistnie i staje się przyjemnością, a systematyczne czytanie bardzo wzbogaca słownictwo czytelnika.
Warto kształtować u dzieci nawyk czytania na każdym etapie rozwoju, ponieważ w późniejszym czasie ułatwi im to naukę w szkole i znacząco poszerzy ich wiedzę.
Ostrowska mobilna biblioteka co miesiąc odwiedza różne placówki oświatowe, próbując zachęcić dzieci do czytania. W tym miesiącu, oprócz MP nr 3, mobilna biblioteka odwiedziła już Miejskie Przedszkole nr 1 i Miejskie Przedszkole nr 2. Jutro odwiedzi przyzakładowe przedszkole Forte.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.