Studenci UTW wzięli na warsztat film Jana Komasy (zdjęcia)

Dodano: 11 grudnia 2018 15:21, Autor: Miłosz Magrzyk

Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło żyć w okrutnych czasach.
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku ponownie spotkali się w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Domu Kultury. Tym razem najpierw posłuchali krótkiego wykładu, który wprowadził ich do głównego tematu spotkania. Następnie obejrzeli film "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy.

REKLAMA



Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Pomimo tego byli pełni życia i żyli tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim.

Akcja filmu rozpoczyna się tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Film opowiada o grupie związanych ze sobą przyjaciół, którzy przemierzają stolicę w czasie trwania walk powstańczych. Stefan pracuje w fabryce i utrzymuje matkę oraz młodszego brata. Codziennie doznaje upokorzeń od Niemców. W czasie konspiracyjnych spotkań Stefanem zaczynają interesować się Kama i Biedronka. Młodzi szybko przekonają się, że historia zweryfikuje ich marzenia.

Na początku spotkania studentom został przedstawiony krótki wykład na temat funkcjonowania tematu Powstania Warszawskiego w popkulturze. Motyw Powstania nie jest już kojarzony wyłącznie z dramatycznymi wydarzeniami z sierpnia i września 1944 roku. Temat zrywu stał się inspiracją dla artystów. Przejawia się to w różnych aspektach - w literaturze, muzyce i zabawkach dla dzieci. Takie ujęcie tematu pomaga przybliżyć ludziom, w szczególności młodej części społeczeństwa, historię Powstania.

Jednym z pierwszych sygnałów nowej mody była wydana w 2005 roku płyta "Powstanie Warszawskie" grupy Lao Che. Zaczęły się duże koncerty i pochlebne recenzje w największych mediach. Śladem Lao Che poszli inni. Muzeum Powstania wydało album "Gajcy!" z Kazikiem Staszewskim, Lechem Janerką, Dezerterem i Pustkami. Dariusz Malejonek wydał płytę "Morowe panny", Armia nagrała piosenkę "Warszawskie dzieci". Temat Powstania zaczęli poruszać też raperzy, między innymi: Hemp Gru, Pjus i WWO.

Do kin trafiło "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" Ireneusza Dobrowolskiego, "Baczyński" Konrada Piwowarskiego, "Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego" Leszka Wosiewicza czy "Kamienne niebo" Ewy i Czesława Petelskich. Powstanie pokazali też twórcy "Czasu honoru".

Studenci wydawali się bardzo zainteresowani tematyką poruszoną na dzisiejszym wykładzie.



Zobacz również

Warsztaty dla dzieci, mamy i taty

11 grudnia 2018, MK

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na zajęcia dla całej rodziny.

Musical "Ekspress" w wykonaniu młodzieży z ZPPO w Broku (zdjęcia)

11 grudnia 2018, UG Brok, red. MK

Organizatorzy i młodzież pomogli chorej na nowotwór uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Broku.

Sprawdź, co się działo w listopadzie (zdjęcia, wideo)

10 grudnia 2018, MK

Zatrzymanie naczelnika Urzędu Skarbowego przez CBA, tragiczne wypadki, festiwal tańca oraz 15-lecie Kotłowni - sprawdź, co się działo w minionym miesiącu.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]