Leszek Żebrowski rozpoczął wykład od wprowadzenia historycznego. Na początku spotkania zaznaczył, że suwerenność kraju nie wynika z samej konstytucji. Suwerenność to sytuacja, kiedy kraj jest niezależny i może sam o sobie stanowić. Istnieje ona wtedy, gdy nie ma żadnego czynnika zewnętrznego, który wpływa na to, co się w danym kraju dzieje. Czy rzeczywiście nasz kraj jest suwerenny? Otóż nie. Kiedy tak naprawdę tę suwerenność utraciliśmy? Co prawda nie ma jednego momentu, w którym kraj całkowicie traci możliwość podejmowania decyzji niezależnie od innych podmiotów. To jest cały proces, który nie następuje z dnia na dzień. Jeśli spojrzymy na naszą Ojczyznę w perspektywie historycznej, to możemy podzielić kształtowanie się naszej suwerenności na różne etapy.
Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, które dotyczyło suwerenności Polski, odbyło się też niedawno m.in. we Wrocławiu, gdzie działacz opowiadał o kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego, początkach polskiego parlamentaryzmu, sądownictwie i obecnej polityce rządu, m.in. tej, która dotyczy współpracy z USA.
Społeczeństwo obywatelskie w Polsce zaczynało wykształcać się wtedy, gdy Europa zaczęła się różnicować i kierować w złą stronę. Unarodowienie zaczęło się bardzo silnie już od czasów Władysława Łokietka, człowieka, który doprowadził do połączenia różnych prowincji i nadał Polsce jednoczący nas znak- znak orła. Było to wyprzedzenie swoich czasów. W Europie Zachodniej proces unarodowienia ludzie zaczęli dopiero w XVIII i XIX wieku, kiedy u nas miało to miejsce już w XIV wieku.
- W XVI wieku, czyli okresie największej świetności Rzeczypospolitej, w polskim parlamencie było około 80 procent innowierców, czyli niekatolików. Wtedy też przyjmowaliśmy z całego świata ludzi, którzy gdzie indziej byli prześladowani. Przyjmowaliśmy Żydów, którzy gdyby nie nasza pomoc, pewnie by nie przetrwali. Dzisiaj w związku z tym, co robiliśmy kiedyś, jesteśmy atakowani. Niszczy się nas w szczególności w sferze medialnej, a wybrane przez nas władze nie potrafią albo nie chcą, sobie z tym poradzić. Jeśli ktoś z zagranicy nie pozwoli poruszyć tego tematu, wtedy nasi rządzący ten temat zostawiają. W mediach często przedstawia się Polaków, jako tych, którzy nie byli ofiarami nazistowskich zbrodni, lecz sami te zbrodnie popełniali. Coś takiego jest niedopuszczalne. Polski rząd nic z tym nie robi. To jest właśnie nasza suwerenność - powiedział Żebrowski.
W I Rzeczypospolitej obrady parlamentu trwały nawet miesiącami. Każdy z posłów lub senatorów musiał dojść do tego samego przekonania. Chodziło o osiągnięcie takiego stanu, który sprawi, że nikt nie będzie się buntował, ponieważ każdy będzie zajmował to samo stanowisko.
Żebrowski stwierdził, że obecny system jest niewydolny. Wyborcy nie rozumieją, o co spiera się rząd z prezydentem, prezydent z ministrem, sejm i senat z rządem itp. Kompetencje i ich rozdział muszą być jednoznaczne. A tak nie jest.
Niezależnie od tego, co napiszemy, urzędnicy unijni albo to wymuszą, albo to ominą, albo załatwią "swoje" sprawy w jeszcze inny sposób. Państwo suwerenne musi być państwem silnym. Władza krajowa musi mieć kręgosłup, dobrze dobranych i pewnych sojuszników zewnętrznych oraz wolę polityczną popartą sytuacją wewnętrzną. Władza powinna umiejętnie stawiać opór unijnym politykom. Na razie coś takiego nie istnieje. Opozycja wydaje się niczego nie bać, choć lata ich rządów pokazywane są jako złe. Jednak nic z tego nie wynika. Czy któryś z ministrów lub premierów został pociągnięty do odpowiedzialności za to, że doprowadził Polskę do ruiny? Nie. Jak nie teraz, to kiedy?
- Budowanie suwerenności rozpoczyna się u każdego z nas w domu. Wojska amerykańskie tworzą u nas bazy. Dla nich to niewielki koszt. My, Polacy, musimy jednak pamiętać, że tak naprawdę nie mamy możliwości obrony z żadnej ze stron, czy to wschód, czy zachód. Nie mamy sprzętu. Oczywiście mamy samoloty lub broń palną, która ma kilkadziesiąt lat. To jest sprzęt dobry na defilady, ale to nie dzisiejsze narzędzia walki. Co prawda na wojsko w Polsce przeznaczane są ogromne pieniądze. Tylko szkoda, że ogromna część z tych pieniędzy idzie na utrzymywanie generałów, pułkowników i podpułkowników z czasów PRL, którzy pobierają bardzo wysokie emerytury. Jeśli któryś z nich umiera, to te świadczenia dostaje wdowa po nim. Duża część budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczana jest na utrzymanie naszych okupantów. Jeśli sami nie uporządkujemy tych spraw, to wojska amerykańskie na niewiele się zdadzą - stwierdził prowadzący.
- Mówi się, że w Polsce jest demokracja. Czy tak jest na pewno? Dlaczego niejednokrotnie bywa tak, że nie można wprowadzić jakiegoś przepisu, bo złamalibyśmy prawa mniejszości. Demokracja to rządy większości. Dlaczego w tym przypadku większość ma mniejszość? Demokracja to dostęp obywatela do władzy, dlatego powinniśmy organizować referenda i wprowadzić do systemu sądownictwa ławę przysięgłych. Minęło już trzydzieści lat od wielkiej zmiany, która miała miejsce w Polsce. Czy tak naprawdę Polska rozliczyła się już z tymi, którzy kiedyś ją niszczyli. Niestety, oni dalej są bezkarni - powiedział Żebrowski.
Leszek Żebrowski to postać kontrowersyjna. Był oskarżany o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa w PRL. Żebrowski zawsze zaprzeczał temu, że współpracował z SB, zwracając uwagę, że w opublikowanych materiałach, które miałyby dotyczyć jego rzekomej współpracy, nie ma zawartości obciążającej go i że niektóre zawarte w niej dane dotyczące jego osoby są niezgodne z prawdą, a ponadto oświadczył, że złożył wniosek o autolustrację.
Organizatorzy spotkania to Ruch Narodowy i Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej.
Komentarze
Dodano: 13 grudnia 2018 12:10, lew (lew)
Witam .Czy piszący te słowa był na spotkaniu z P.L.Żebrowskim, ja byłem i nie słyszałem słów o bazach amerykańskich o ławnikach w sądach o MON .Jeżeli ktoś pisze swoją interpretację wypowiedzianych słów to powinien o tym poinformować.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.